Skype-stifteres nye projekt lige på trapperne

Janus Friis’ og Niklas Zennstroms nye projekt The Venice Project er tæt på en lancering, men er dog stadig omgærdet af en vis mystik. Det ligger dog fast, at der bliver tale om en kombination mellem tv og internet.

Den ene af grundlæggerne bag Kazaa og Skype, Niklas Zennström, talte tirsdag på en konference for entreprenører i Sverige.

Her berørte han blandt andet sit nye projekt The Venice Project, som han udvikler sammen med sin faste kompagnon Janus Friis.

På spørgsmålet om, hvad projektet egentlig går ud på, svarede Niklas Zennström dog i samme svævende termer som tidligere.

Net og tv kobles sammen

Projektet handler i bund og grund om at koble tv og internet sammen, og tjene penge på annoncer, men en lancering er nært forestående, kunne Zennstrom afsløre.

- Vi kalder fjernsynet for ’tossen – det kan ikke så meget andet end viderebringe billeder og lyd. Men internet og computere er ganske smarte, så målet er at tage det bedste fra begge verdener og gøre det hele mere personligt, fortalte Niklas Zennström.

Han pegede desuden på, at der i dag lægges væsentlig flere annoncekroner i tv-reklame end internet-ditto, men at det er svært at beregne værdien af reklamens effekt på tv.

Der er derfor store muligheder for at høste mange annoncekroner på at levere tv-indhold via internettet, mener Zennström.

Niklas Zennström virker dog ikke som om han er urolig for – på samme måde som med Kazaa – at havne i en debat om ophavsrettigheder med ejerne af indholdet.

Han mener, at tv-selskaberne er meget interesserede i at indgå aftaler med internetselskaber, der giver dem mulighed for at få leveret deres indhold til kunderne.

- Internet og tv har haft en femårsperiode, hvor man har lært hinanden bedre at kende. Advokater har tjent mange penge på dette, men nu har medieindustrien forstået, at internettet er oplagt til leveringen af deres tv-indhold, mener Niklas Zenstrom.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS