Verizon udvider med mere video på telefonen

Bot en dag efter den seneste aftale er Verizon Wireless klar med en aftale med Revver.com. Målet er i begge tilfælde at tilbyde udvalgte videoklip, der kan afspilles direkte på kundernes mobiltelefoner.

Dagen efter den amerikanske tele- og internetudbyder Verizon Wireless kunne annoncere sin aftale med YouTube om at udbyde udvalgte videoklip på mobiltelefonen, er selskabet på banen med endnu en lignende aftale.

Denne gang er det selskabet Revver.com, der tilbyder deling af annonceindtægterne med de personer, som uploader videoklip til tjenesten. Det skriver Washington Post.

Den nye mobiltjeneste forventes at blive lanceret i begyndelsen af december.

Tanken er, at den ikke skal koste penge, men blot bliver en fast del af den eksisterende Verizon V Cast downloadtjeneste, der koster abonnenter omkring 60 kroner om dagen.

Revver.com har forsøgt at adskille sig fra YouTube ved at dele indtægterne fra de solgte annoncer med de brugere, der uploader filerne.

Hver gang videoklippet afspilles, falder der således 50 procent af annonceindtægterne af til brugeren, der uploadede filen.

På Revver.com vises annoncer i slutningen af hvert videoklip, men sådan bliver det ikke på V Cast-tjenesten.

I stedet vil brugere, hvis videoklip vises, blive afregnet efter Verizons licensaftale.

Selskaberne har ikke afsløret de økonomiske detaljer i aftalen, men hos Revver.com er topchefen begejstret.

- Dette er et gennembrud for vores tjeneste og de 40.000 brugere, der bidrager med indhold til webstedet, siger Steven Starr, der er grundlægger og chef for Revver.com.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere