Jordskælv lammer internettet

Et jordskælv, der målte 7,1 på Richterskalaen, beskadigede i forgårs undersøiske kabler ud for Taiwans kyst og lammede en stor del af kommunikationen i Asien og forbindelser til Europa og USA.

Et af verdens store undersøiske kommunikations-knudepunkter, the Asia Pacific Cable Network 2 (APCN2) blev rystet i stykker, da et jordskælv i tirsdags ramte kysten ud for Taiwan. Det skriver ZDNet og Reuters med flere.

Skælvet, der målte 7,1 på Richter-skalaen, rystede bygninger, dræbte to indbyggere og afbrød internetforbindelser og lammede kommunikationen for mange virksomheder og private i regionen.

APCN2 er nøglen

APCN2 er en ring, der forbinder Kina, Hong Kong, Japan, Sydkorea, Malayasia, Filippinerne, Singapore og Taiwan. Derudover er kommunikationsringen forbundet til Europa og USA via andre ultra højhastighedsforbindelser.

En talsmand for Singapores ISP Star Hub fortæller til ZDNet, at skaden resulterer i langsommere internetadgang for selskabets kunder.

Afbrydelserne har ikke mindst givet forstyrrelser for internationale koncerner med datterselskaber i Asien.

Indbygget modstandsdygtighed

Selv om internettets gigantiske netværk af routere og kabler giver det en indbygget modstandsdygtighed, er det verdensomspændende netværk langt fra usårligt.

Skader på nøgleelementer som for eksempel de kabler, der forbinder kontinenterne med stor båndbredde, kan stadig medføre omfattende forstyrrelser, der breder sig som ringe i vandet over kloden.

Meget af tele- og data-trafikken ledes i øjeblikket ad andre veje. Men der kan gå uger, før reparationsfartøjer og dykkere får lokaliseret de ødelagte kabler og repareret skaderne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S