Danske net-udbydere holder skarpt øje med Fon

Hverken TDC, Cybercity eller Telia tillader kunderne at deltage i Fon-netværket, hvor medlemmerne deler deres trådløse internetforbindelser med hinanden. Tele2 ser derimod ikke noget problem i netværket.

De største danske internetudbydere holder et vågent øje med WiFi-netværket Fon, hvor medlemmerne deler deres internetforbindelser med hinanden.

Fon er efterhånden til stede i det meste af verden med omkring 50.000 hotspots.

I november indtog netværket så Danmark og annoncerede ved den lejlighed blandt andet, at man ville uddele 50.000 gratis routere her i landet, for at få netværket skudt i gang.

Konceptet, hvor de såkaldte Foneros deler deres internetforbindelser med hinanden, er ikke faldet i god jord hos internetudbyderne, for delingen er i strid med de abonnementsbetingelser, som kunderne har skrevet under på.

- Helt generelt er det vores vilkår, at de forbindelser, man køber, er individuelle eller husbestemte forbindelser, og dem må man ikke dele, lyder det fra Jesper Bjerre, Markedsdirektør TDC

Kan lukke forbindelsen

Han vil ikke komme nærmere ind på, om TDC har skredet ind over for Fon-medlemmer, men afviser ikke, at kunder kan få lukket forbindelsen, hvis de bryder aftalevilkårene.

- Vi har desværre misbrugssager fra tid til anden, hvor det blandt andet sker, at der er nogen, der deler deres forbindelser, og der har vi i meget få tilfælde måttet rette henvendelse til kunden og i de meget grove tilfælde også afbrudt samarbejdet, siger Jesper Bjerre.

Han understreger, at det endnu ikke er noget alvorligt problem for TDC, men at man naturligvis følger udvikling. Det samme gør man hos konkurrenterne Cybercity og Telia.

- Det er helt klart ikke tilladt at dele sin forbindelse. Vi kigger i øjeblikket på det for at se, hvor udbredt det er, og hvis vi opfatter det som et problem, så skrider vi ind. Men indtil videre afventer vi, siger Rune Fick Hansen, pressechef i Telia.

- Det er problematisk for os, for som almindelig kunde i Cybercity skriver du under på nogle vilkår – blandt andet, at du ikke må dele din forbindelse. Så det er da klart noget, vi ser på, hvordan vi skal forholde os til, forklarer Peter Glüsing, der er pressechef i Cybercity.

Tele2 ser intet problem

Hos Tele2 har administrerende direktør Thomas Nistrup en noget anden holdning til Fon og deling af internetforbindelser.

- Det har vi ikke tænkt os at gribe ind over for. Folk betaler for deres abonnement, og så må det jo være deres sag, hvad de bruger forbindelsen til. Det vil vi helst ikke blande os i, så vi har ikke tænkt os at leje politimænd, og der bliver ikke noget dyneløfteri herfra, siger han.

Hos TDC peger Jesper Bjerre på, at man generelt ikke blander sig i, hvad kunderne bruger forbindelserne til, men at det kan være nødvendigt i de ekstremt grove tilfælde.

- Der skal være en god balance. Vi blander os generelt ikke i, hvad folk laver, ligesom postvæsenet heller ikke åbner folks breve. Men i grove misbrugssager tror jeg, at det er i alles interesse, at vi skrider til handling i fællesskab med kunden, siger Jesper Bjerre.

Han peger på, at kunden risikerer, at internetforbindelsen bliver brugt til ulovlige formål, hvis man deltager i Fon-netværket.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra Robert Lang, leder af Fon i Europa, da han holder ferie.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos