Transmeta skifter til licens-teknologi

Transmeta opgiver ingeniør-virksomheden for udelukkende at fokusere på licenser til patenterede produkter.

Transmeta opgiver nu sin ingeniør-virksomhed og satser i stedet på at udvikle licenser til patenterede produkter.

-I løbet af det sidste år er vores aktiviteter inden for ingeniør-service faldet dramatisk på grund af afslutningen af de igangværende projekter, og vores kunders faldende medarbejderefterspørgsel, siger Les Crudele, administrerende direktør for Transmeta.

– Som et resultat af forandringerne er den tid vore ingeniører kan skrive på regningen nu så lav, at projekterne ikke længere dækker udgifterne forbundet med den forretning.

I fredags fyrede Transmeta 75 medarbejdere, hovedsageligt ingeniører fra service-afdelingen og det forventes, at mellem 25 til 55 medarbejdere opsiges i de kommende kvartaler.

Majoriteten af Transmetas ingeniørforretning kom sidste år fra Microsoft og Sony. Sony har reduceret aftalen med Transmeta, og kontrakten løber ud i marts.

Transmeta har desuden afsluttet en service-kontrakt med Microsoft på FlexGo-projektet, et program der giver brugere i u-lande mulighed for at købe computere og software på en pay-as-you-go basis.

Transmeta planlægger at beholde nogle medarbejdere for at kunne støtte programmet, indtil prøveperioden er afsluttet.

Transmeta har også planer om at lukke sine salgs- og støttekontorer i Taiwan og Tokyo.

Uden tyngden fra ingeniør-forretningen, håber Transmeta på at kunne opbygge en licens-virksomhed. På nuværende tidspunkt bruger firmaer som NEC, Fujitsu, Sony og Toshiba Transmetas licens-teknologi.

Selskabet har talt med chip-fabrikanter uden for Japan om licens-aftaler, men det er ikke klar til at springe helt ud endnu, siger Crudele.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job