Canon klar med LCD-skærmens afløser

Tema:I samarbejde med Toshiba står Canon klar med fremtidens teknologi til fladskærme. Teknologien lyder forkortelsen SED, og de to producenter forventer, at de første SED-skærme kommer på markedet i år.

Siden 1999 har Canon og Toshiba arbejdet på skærme baseret på teknologien SED (Surface-conduction Electron-emitter Display), der kombinerer fordelene fra traditionelle billedrørs-fjernsyn og de nuværende plasma- og LCD-modeller.

Ifølge hjemmesiden flatpanels.dk er der tale om en teknologivariant af den overordnede FED-teknologi (Field Emission Display).

Siden 1999 har Canon og Toshiba arbejdet på SED-teknologien, der beskrives som en teknologivariant af den overordnede FED-teknologi.

Samme teknologiske grundsten

SED-teknologien bunder i de samme teknologiske grundsten, som er gældende for CRT-skærme.

I stedet for tre elektronkanoner har man arrangeret et antal pixels i en matrix, ligesom man har på LCD- og PDP- fjernsyn.

Konstruktionen og adresseringen foregår ifølge Canons hjemmeside digitalt.

Det betyder også, at billedet tegnes ved at bruge en elektronafgiver - de såkaldte carbon nanotubes - for hver af de respektive pixels - altså en lille elektronkanon bag hver enkel pixel.

Skydes mod fosforlag

Elektronerne skydes mod et fosforlag, så man kan tegne farven for hver pixel, ligesom på CRT skærme, skriver flatpanels.dk.

SED-paneler kan blive meget tynde, samtidig med, at man kan lave meget små pixels.

Det er blandt andet essentielt for at udvikle paneler til brug i monitorer.

Det er også derfor, at LCD-teknologien har vundet frem på monitormarkedet og ikke mindst i markedet for små håndholdte skærme.

Med SED-teknologien kan der ifølge flatpanels.dk allerede nu laves 15 tommer skærme med en opløsning på 1920 x 1200 pixels og med et betydeligt mindre strømforbrug end eksisterende skærme i den størrelse.

Canon og Toshiba regner med at sende de første SED-skærme på markedet i år, men prisen skal nok længere ned, før den nye teknologi for alvor vil være i stand til at feje de eksisterende skærmteknologier som for eksempel LCD af banen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job