Canon klar med LCD-skærmens afløser

Tema:I samarbejde med Toshiba står Canon klar med fremtidens teknologi til fladskærme. Teknologien lyder forkortelsen SED, og de to producenter forventer, at de første SED-skærme kommer på markedet i år.

Siden 1999 har Canon og Toshiba arbejdet på skærme baseret på teknologien SED (Surface-conduction Electron-emitter Display), der kombinerer fordelene fra traditionelle billedrørs-fjernsyn og de nuværende plasma- og LCD-modeller.

Ifølge hjemmesiden flatpanels.dk er der tale om en teknologivariant af den overordnede FED-teknologi (Field Emission Display).

Siden 1999 har Canon og Toshiba arbejdet på SED-teknologien, der beskrives som en teknologivariant af den overordnede FED-teknologi.

Samme teknologiske grundsten

SED-teknologien bunder i de samme teknologiske grundsten, som er gældende for CRT-skærme.

I stedet for tre elektronkanoner har man arrangeret et antal pixels i en matrix, ligesom man har på LCD- og PDP- fjernsyn.

Konstruktionen og adresseringen foregår ifølge Canons hjemmeside digitalt.

Det betyder også, at billedet tegnes ved at bruge en elektronafgiver - de såkaldte carbon nanotubes - for hver af de respektive pixels - altså en lille elektronkanon bag hver enkel pixel.

Skydes mod fosforlag

Elektronerne skydes mod et fosforlag, så man kan tegne farven for hver pixel, ligesom på CRT skærme, skriver flatpanels.dk.

SED-paneler kan blive meget tynde, samtidig med, at man kan lave meget små pixels.

Det er blandt andet essentielt for at udvikle paneler til brug i monitorer.

Det er også derfor, at LCD-teknologien har vundet frem på monitormarkedet og ikke mindst i markedet for små håndholdte skærme.

Med SED-teknologien kan der ifølge flatpanels.dk allerede nu laves 15 tommer skærme med en opløsning på 1920 x 1200 pixels og med et betydeligt mindre strømforbrug end eksisterende skærme i den størrelse.

Canon og Toshiba regner med at sende de første SED-skærme på markedet i år, men prisen skal nok længere ned, før den nye teknologi for alvor vil være i stand til at feje de eksisterende skærmteknologier som for eksempel LCD af banen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos