Mac OS slår Vista og XP med flere længder

Der er langt mindre bøvl med Mac OS X, end der er i XP og Vista, viser ny undersøgelse. Faktisk kører Vista nogenlunde på niveau med Microsofts Windows 98.

Vistas brugerflade giver mere knas end dets forgænger XP, siger den franske analytiker, Andreas Pfeiffer.

Han vurderer desuden, at dette er et skridt baglæns for Microsofts forsøg på at konkurrere med Apples Mac OS X.

Andreas Pfeiffer har genoptaget arbejdet med en undersøgelse, han offentliggjorde sidste år, hvor han sammenligner og tester det, som han kalder "User Interface Friction," (UIF) som refererer til et styresystems reaktionsevne overfor kommandoer.

Han sammenligner UIF med en bils evne til at accelerere.

"Det gik op for os, at der er mange ting, almindelige undersøgelser eller sammenligninger ikke fanger – eksempelvis hvilke elementer i brugerfladen der bremser brugeren,” forklarede Andres Pfeiffer.

Fra reaktionstid til præcision

Undersøgelsen, både sidste år – hvor Andres Pfeiffer sammenlignede Windows XP med Mac OS X – og i år, da han tilføjede Vista til undersøgelsen, skulle teste effektiviteten af menu-reaktionstid, almindelige skrivebordsopgaver og musens præcision.

"Menu-reaktionstiden er den tid, det tager styresystemet at fremvise en bestemt menu,” siger Andreas Pfeiffer.

"I Windows er det ikke omgående. Det er ikke et spørgsmål om hverken hastighed eller ydeevne, men et designmæssigt problem,” siger han.

Ifølge analytikeren forbliver menuernes reaktionstid et stort problem i Vista.

”Vista er 20 procent langsommere end XP. Windows XP er et kæmpe skridt fremad i forhold til Windows 98, men Vista er tilbage, hvor 98 var, ” siger Andreas Pfeiffer.

I målingen af almindelige desktop-opgaver, som undersøgte hvor lang tid, det tog brugeren at åbne en mappe, slette en fil og den slags. I den kategori var Vista, der kører Aero, 14 procent langsommere end XP.

"De her ting er forholdsvis lette at måle,” siger Andreas Pfeiffer. "I Vista optones en mappe, som om den kommer frem ud af ingenting. Det ser vildt flot ud, men efter 10 gange går det op for dig, at du bare spilder tid på at vente på, at den kommer frem.”

Den sidste kategori, musens præcision, er en test, der er afgørende for designere og fotografer, men også interessant for andre.

Den almindelige bruger bliver nemlig ofte frustreret over, at det ikke lykkedes at ramme en undermenu i første forsøg. Også i denne test kom Vista på sidstepladsen.

Og vinderen er...

I Andreas Pfeiffers undersøgelse kom Windows Vista med dets Aero-brugerflade ind på en skuffende tredjeplads, og Windows XP og Mac OS X placerede sig, som de gjorde året før med Mac OS X på førstepladsen. Microsoft har nægtet at kommentere Andreas Pfeiffers Vista-undersøgelse.

”I alle testene fik Windows væsentligt færre point end Mac OS X, der kører mere flydende,” siger Andrea Pfeiffer..

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S