Miljøafgift på computerudstyr kan være på vej i USA

Der er en positiv stemning for at indføre en miljøafgift på computerudstyr i USA. Afgiften skal dæmme op for den stigende mængde af computeraffald, som amerikanerne producerer.

Artikel top billede

En miljøafgift på computere og andet elektronisk udstyr kan være på vej i USA.

Det er det californiske kongresmedlem, Mike Thompson, der har stillet forslag om at lægge en ekstra afgift på elektronisk udstyr for at mindske miljøbelastingen.

Han foreslår, at afgiften kan blive op til 10 dollar per elektronisk enhed. Det svarer til knap 60 kroner.

Bedre held denne gang

Der har tidligere været stillet forslag om miljøafgift på computerudstyr, uden at det blev vedtaget. I dag ser det måske anderledes ud.

De fire stater, Californien, Washington, Maryland og Maine, har vedtaget lovgivning om genanvendelse af computerudstyr og 21 andre stater overvejer at gøre det samme.

Thompsons forslag bygger på Californiens model, hvor der betales mellem seks og 10 dollar i genanvendelsesafgift, når produkterne købes.

Forhandlerne får tre procent af indtægterne for at administrere indbetalingerne. Genanvendelsescentre får udbetalt knap en dollar per kilo computeraffald de håndterer.

Oversat af Christian Carlsen

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S