Spionsag mod tidligere HP-formand droppes

Tidligere bestyrelsesformand i Hewlett-Packard slipper for straf i den omfattende spionsag, der har trukket selskabet gennem vridemaskinen. Tre øvrige anklagede slipper med 96 timers samfundsstjeneste.

En amerikansk domstol dropper alle tiltaler mod den skandaleramte tidligere bestyrelsesformand for Hewlett-Packard, Patricia Dunn.

Samtidig skal tre øvrige tidligere topfolk udføre 96 timers samfundstjeneste hver som straf for den spion-skandale, der har trukket HP’s bestyrelse gennem sølet.

Det drejer sig om den tidligere juridiske toprådgiver Kevin Hunsaker samt de to privatdetektiver Ronald DeLia og Matthew DePante.

Alle de involverede blev tilbudt at erklære sig skyldige i en mindre forseelse – en såkaldt misdemeanor – hvilket Patricia Dunn gjorde, mens de øvrige tre valgte at svare ”nolo”, hvilket betyder ”hverken eller.”

Det ændrede dog ikke på, at den amerikanske domstol nu har tilbudt dem at droppe sagen, hvis de inden 12. september har udført 96 timers samfundstjeneste hver.

Det har været ventet, at domstolen ville kigge med milde øjne på Patricia Dunn på grund af hendes helbreds-tilstand. Det har længe været kendt, at Dunn har kræft.

Patricia Dunn meddeler, at hun “glæder sig over, at sagen er blevet løst på en ordentlig made.”

Sagen handler om, at HP-formand Patricia Dunn gennem et år hyrede privatdetektiver i et forsøg på at finde en læk i bestyrelsen, der fodrede pressen med fortrolige oplysninger.

Privatdetektiverne gik imidlertid over stregen i deres bestræbelser på at finde lækken. Privatdetektiverne fik således fat på oversigter over journalisters telefonopkald ved på ulovlig vis at udgive sig for at være journalisterne over for teleselskabet.

Samme metode blev anvendt på medlemmer af bestyrelsen for at fastslå, hvem der havde kontaktet journalisterne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,