Mermaid Technology vil også børsnoteres

Danske Mermaid Technology, der producerer fladskærme og løsninger til digital skiltning, vil hente 20-25 millioner kroner gennem en notering af selskabets aktier på den alternative børs First North.

Mermaid Technology, der netop har offentliggjort et rekordregnskab, vil børsnoteres.

"Mermaid technology går på First North for at hente kapital til den forestående internationalisering af virksomheden. Provenuet skal være med til at sikre, at vi kan udnytte det ’window of opportunity’, som i øjeblikket findes på markederne i bl.a. Tyskland, Norge og Sverige." udtaler administrerende direktør Henrik Johnsen i en pressemeddelelse.

Selskabet forventer, at børsnoteringen indbringer 25 millioner kroner, hvis samtlige aktier, der udbydes til salg, bliver købt.

Fordoblet omsætningen

Mermaid Technology har for andet år i træk mere end fordoblet sin omsætning, hvilket ifølge Henrik Johnsen mest af alt skyldes en markant vækst i markedet for digital skiltning og egentlige reklame-tv-løsninger i butikskæder med mere.

Mermaid Technology designer, producerer og leverer specialdesignede totalløsninger til Dynamisk Digital Skiltning (DDS), også kaldet narrowcasting eller instore-tv.

Aktiemajoriteten i selskabet ejes af den administrerende direktør og partneren Søren Damgaard Svenningsen, mens stribe medarbejdere ejer resten.

Internetbaseret distribution

Konceptet DDS bygger på internetbaseret distribution af informationer til en enkelt eller en klynge af skærme.

"Til forskel fra broadcasting, som vi kender det fra radio og fjernsyn, er narrowcastingens force, at indholdet kan skræddersyes til modtageren og den specifikke brugssituation, som modtageren befinder sig i," udtaler Henrik Johnsen.

Værdien af det totale danske DDS-marked var ifølge Mermaid i 2006 på cirka 180 millioner kroner, og det forventes, at markedet over de næste tre år stiger med op mod 77 procent til en markedsværdi på omkring 320 millioner i 2009. Den totale markedsværdi for Danmark, Tyskland, Norge og Sverige anslås i 2009 at runde fem milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo