Ny direktør med vækstambitioner til Apple-forhandler

Humac's nye direktør, Sten Mortensen, vil få Apple-forhandleren Humac til at fungere som én forretning på tværs af de nordiske landegrænser. Samtidig skal der være flere butikker i Danmark.

Artikel top billede

Apple-forhandlerne Humac og Office Line fusionerede for snart et år siden. Men selskaberne fungerer i høj grad stadig som adskilte enheder.

Det bliver en af den nye direktør Sten Mortensens første opgaver at få Humac til at fungere som et samlet selskab.

Sten Mortensen har før arbejdet som direktør for strategiplanlægning i HP, hvor han havde samme opgave med HP's europæiske aktiviteter.

I mellemtiden har han været direktør for Sonofon Erhverv.

Ny navision-implementering truer

Sten Mortensen er netop nu i gang med at forberede indførslen af Navision-systemet i de danske butikker til butikkerne i resten af Norden.

Det skal være begyndelsen på en internationalisering af virksomheden.

"Humac er en fusion på godt og ondt. Der er masser af gevinster i at være én frem for forskellige lande-operationer," siger Sten Mortensen.

Det var ellers netop Navision-systemet, som butikkerne havde væsentlige problemer med i efteråret, lige inden den tidligere direktør, Jerrik Bagger Sørensen, blev fyret.

Sten Mortensen fortæller, at han desuden vil forsøge at sælge flere Apple-computere til virksomheder, der normalt bruger Microsoft. Efter skiftet til Intel-processorer fungerer Apple-computere nemlig bedre sammen med Windows.

Humac skal være landsdækkende

Humac-butikkernes stil skal også skærpes. De skal være koncept-stores, hvor Apple-stilen bliver meget tydelig. Og så skal der være flere af dem.

"Ambitionen er at blive landsdækkende. Det er vi ikke i dag. Der er pænt store huller på Danmarkskortet," siger Sten Mortensen, der er gået i gang med at sondere mulighederne for opkøb.

Men hvordan kan det overhovedet være, at Sten Mortensen takkede ja til en virksomhed med kun otte butikker i Danmark, når han kommer fra virksomheder med båder 30.000 og 170.000 medarbejdere?

"Jeg havde og har et ønske om et job, hvor det har en større impact, hvad jeg foretager mig," siger Sten Mortensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S