DK-Cert: Bagmændene bag phishing har frit spil

Det er alt for let for svindlerne bag phishing-forsøg at operere, når hverken myndigheder, e-handelsudbydere eller brugere er tilstrækkeligt opmærksomme på den trussel, de udgør.

Artikel top billede

Begrebet phishing er kommet for at blive og de svindlere, der sidder i den anden ende er blevet mere og mere udspekulerede.

Som www.dk.cert kunne berette forleden, har der på det seneste været en nærmest eksplosiv vækst i antallet af phishing-websteder.

Der er forskere, som har undersøgt phishing-websteder, og har kunnet konstatere, at de kan have en levetid på flere måneder, hvor de hele tiden skifter position.

Først i Kina, så i København

Det ene øjeblik kan de være i Kina, det andet i København.

Det bevirker, at det er vanskeligt at komme efter bagmændene.

Personligt har jeg faktisk ikke kendskab til, at nogen er blevet taget i at lave phishing-websteder.

Når det tilsyneladende er risikofrit for svindlerne at oprette og drive disse websteder, så er det klart at de bliver ved - de får jo noget ud af det - ikke mindst hvis der er penge inde i billedet.

Man kan eksempelvis se på tallene fra den sidste phishing-sag, vi havde i Danmark, at der var nogle, der reflekterede på mails, de modtog og på den måde endte i en skidt situation.

Internationalt samarbejde påkrævet

Det bliver ikke bedre før vi får et verdensomspændende samarbejde mellem myndighederne, så de hurtigt kan reagere på disse kriminelle handlinger.

Men det kræver, at der er det samme fokus på phishing rundt omkring i verden, som der er her hos os i Danmark.

Svindlerne spekulerer i den sikkerhed – eller mangel på samme, der er i pengeinstitutterne.

Der er noget galt med sikkerheden hos pengeinstitutterne, når man så let kan aflure koder, som tilfældet er.

Både svindlerne, og de der udvikler produkter, som kan misbruges, har et ansvar.

Banker må selv på banen

Pengeinstitutterne må være med til at sikre, at der bliver udviklet netbank-systemer, hvor det er umuligt at aflure koderne.

Også brugerne må påtage sig deres ansvar – de skal tænke sig om.

Deres helt store opgaver er altid at de altid har en opdateret computer og lader være med at reflektere på mails med links eller vedlagte filer.

Kun ved en kombination af en indsats fra både myndigheder, brugere og de, der driver e-handel på internet kan phishing-uvæsenet kommes til livs.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed. DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet.

Preben Andersen opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura