DIKU frygter ikke gymnasiers datalogi-nedgang

Institutleder Jørgen Bansler fra DIKU tror ikke, at det får stor betydning, at gymnasiereformen måske betyder færre datalogi-elever i gymnasiet.

Datalogisk Institut på Københavns Universitet er ikke særlig bekymret over, at færre gymnasieelever måske får datalogi som en del af deres gymnasieuddannelse.

"Jeg er ikke sikker på, der er nogen særlig klar sammenhæng mellem datalogi-fagets placering i gymnasiet og søgningen til vores studie," siger institutleder Jørgen Bansler.

Det er i direkte modsætning til holdningen hos gymnasiernes datalærerforening.

Den har kritiseret gymnasiereformen for at gå ud over faget datalogi og mener, at det bidrager til manglen på unge på videregående it-uddannelser.

It ind i andre fag

Uddannelsesordførerne fra Venstre, Konservative og Socialdemokraterne forstår bekymringen for faget, men lægger vægt på, at gymnasiereformen også har fokus på at bringe mere it ind i alle andre fag.

Og det er den rigtige vej at gå, mener Jørgen Bansler.

"Inddragelse af it i andre fag spiller en større rolle end datalogi-faget i sig selv. Gymnasielærerne skal være i stand til at inddrage it og anvende det fornuftigt i undervisningen," siger Jørgen Bansler.

Han sammenligner situationen i gymnasiet med universitetsuddannelserne. Her bliver datalogi-faget også mindre og mindre, mens universiteterne til gengæld opretter nye it-uddannelser.

"På Københavns Universitet tror vi på en bred vifte af it-fag. Behovet kan ikke dækkes af datalogi, som er en specialistuddannelse."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis