Google køber svensk software til videokonferencer

Google har købt software til videokonferencer af den svenske virksomhed Marratech. Softwaren skal dog i første omgang kun bruges internt, siger en talsmand fra Google.

Computerworld News Service: En ny investering fra søgegiganten Google sætter nu Sverige på det digitale verdenskort.

Google har nemlig købt software til videokonferencer af den svenske virksomhed Marratech. Med i købet får Google også de ingeniører, der arbejder på softwaren, fortæller en talsmand fra Google.

”Indtil videre vil Google kun bruge softwaren internt som et redskab til medarbejderne,” siger talsmanden og afviser dermed at kommentere på spekulationer om, hvorvidt Google med tiden har tænkt sig at integrere teknologien i deres kommercielle produkter.

Marratech bliver ved med at eksistere som et selvstændigt firma, selvom softwaren til videokonferencer nu tilhører Google.

Marratechs ingeniører, som nu arbejder for Google, bliver i Sverige og fortsætter med at udvikle software til skrivebordskonferencer.

De nærmere betingelser for handlen er ikke blevet afsløret.

Marratechs system er kompatibelt med flere forskellige platforme og giver brugerne mulighed for både at lave lyd- og videokonferencer og for at dele applikationer og chatte.

Softwaren kan køre på både Windows 2000 og XP, Mac OS X 10.4 eller versioner af Linux, inklusive Mandriva 10.2, Suse 9.1 og Fedora Core 2, og kræver en Pentium III eller G4 processor med 1 gigahertz eller hurtigere.

Marratech siger, at det er billigst at købe virksomhedens server-baserede system i stedet for det web-baserede, der takserer videokonferencer per minut.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S