Nordea indfører nyt sikkerhedssystem efter net-kaos

Nordeas 1,8 millioner svenske netbankkunder får bedre sikkerhed til efteråret. Den nye sikkerhedsløsning bygger på en kombination af kortlæsere, kodegenerator og en tidsfrist og skal stoppe daglige nettyverier.

Til efteråret skal det med et nyt sikkerhedssystem være slut med nettyverier mod Nordea i Sverige, som hver dag dræner banken for nye beløb. Det skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Storbankens nye sikkerhedsløsning er multifunktionel og kan anvendes til flere formål.

Banken erkender, at det nye sikkerhedssystem vil betyde nye vaner for svenskerne, men til gengæld vil kunderne få adgang til ”en platform med meget bredere funktionalitet”, fortæller Nordeas svenske netbankchef Ingemar Borelius til avisen.

”Det tror jeg, de vil sætte pris på,” siger Ingemar Borelius.

Højere sikkerhedsniveau

Ifølge netbankchefen har den nye løsning et langt højere sikkerhedsniveau end det hidtidige, hvor kunderne med et indtastet personnummer og engangskode fra et skrabelod har kunnet gå i webbanken.

I løbet af efteråret får alle 1,8 millioner svenske netbankkunder udleveret en kortlæser med display og nummertastatur.

Når kunden skal i webbanken stikkes det almindelige hævekort i læseren, som aktiveres ved at taste den sædvanlige pinkode ind.

Herefter taster kunden sit personnummer ind på bankens hjemmeside, som returnerer en engangskode som skal tastes ind på kortlæseren.

Kortlæseren generer nu en ny engangskode, som kunden skal taste ind på bankens hjemmeside og får adgang til webbanken. Proceduren gentages senere, når kunden skal bekræfte overførsler og andre betalinger.

Det nye system er baseret på sikkerhedsstandarden CAP, som er udviklet af Visa og Mastercard og er netop ved at blive indført i britiske banker.

Skal stoppe phishing

Ifølge netbankchefen vil det nye sikkerhedssystem betyde ”en dramatisk nedgang” i antallet af angreb og gennemførte netbanktyverier mod bankgiganten, der gennem vinteren har tabt over otte millioner kroner på phishing og andre bedragerier på nettet.

”Men jeg tror ikke, at denne type kriminalitet vil forsvinde helt," siger Ingemar Borelius til avisen.

Udover adgang til netbanken vil det nye sikkerhedssystem også kunne bruges til e-legitimation og som elektronisk id.

Kundernes almindelige bankkort indeholder allerede i dag et hardwarebaseret certifikat, som regnes for at være sikrere end mange af de softwarebaserede certifikater, som eksempelvis bruges til den svenske pendant til digital signatur.

Kan bruges til mere

Netbankchefen tror derfor, at løsningen vil komme mange svenskere til gode.

Eksempelvis vil borgere i Stockholm kunne bruge systemet til at logge på byens netsider og benytte de elektroniske services, fortæller han.

Formentlig vil systemet også fra 2008 kunne bruges af kunderne, når de handler på nettet.

Den svenske Nordeachef kan ikke sige noget om hvor meget systemet vil koste storbanken.

”Men på sigt giver det en besparelse, fordi vi ikke længere vil have udgifter til udsendelse af engangskoder,” siger han til Computerworlds svenske søsterblad.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S