Apple retter hul i QuickTime efter hack

Apple har udgivet en rettelse, der lukker et hul, som for nylig blev fundet under en hack-the-Mac konkurrence.

Computerworld News Service: 14 dage efter en hacker fandt et sikkerhedshul i Quicktime, udsender Apple nu en rettelse. Sikkerhedshullet er både en risiko for Mac- og pc-brugere.

Apple beskriver hullet som et implementerings-problem i QuickTime.

"Ved at lokke en bruger til at besøge en hjemmeside med en ondsindet java-applet kan en angriber afvikle arbitrær kode," skriver Apple i beskrivelsen af problemet.

Gevinst: 55.000 kroner
Apple takker Dino Dai Zovi for at have rapporteret fejlen i Quicktime.

Han vandt knap 55.000 kroner på i en hackerkonkurrence under CanSecWest konferencen i Vancouver for to uger siden.

I konkurrencen skulle deltagerne i første omgang hacke en Mac, der ikke kørte nogen programmer.

Det lykkedes ikke.

Derfor fik deltagerne lov til at gøre et forsøg via en browser. Dino Dai Zovi var den første, der fandt et hul i sikkerheden.

Fordi sikkerhedshullet ligger i QuickTime, der også bruges i både Internet Explorer og Firefox, så er sikkerhedshullet også en trussel mod pc-brugere.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S