Artikel top billede

TeliaSoneras administrerende direktør, Anders Igel, må forberede sig på nye ejere.

Sverige sælger ud af TeliaSonera

Den svenske stat sælger otte procent af den svensk/finske it-kæmpe TeliaSonera. Kurserne er raslet ned.

Dagens tilbud: Otte procent af aktierne i TeliaSonera til salg for 20 milliarder svenske kroner.

Den svenske stat satte aktierne til salg tidligt i morges. Kort efter faldt kurserne med fire procent, og faldet fortsatte i langsommere tempo de følgende timer.

Nu har aktien stabiliseret sig på 51,50 – seks procent under morgenens niveau.

Salget var forventet, da Sveriges borgerlige regering gik til valg på at sælge ud af offentlige virksomheder som TeliaSonera og flyselskabet SAS.

Spænding om køberne

Mængden overrasker heller ikke.

"Der er rigtig mange aktier, så man må gøre det i mindre portioner. For eksempel 5 eller 10 procent ad gangen," vurderede Urban Ekelund, chefanalytiker hos konsulentfirmaet Redeye i Stockholm, i januar i Computerworld.

Aktierådgivere og –analytikere vurderer over for det svenske erhvervsnyhedssite E24.se, at det er svært at forudse, hvem der køber aktierne.

Det bliver dog næppe privatpersoner. Mange privatpersoner købte nemlig aktier i Telia tilbage i år 2000, og kurserne er aldrig nået op på det niveau igen.

En skinhead på lur?

En mulig køber kunne være Christer Gardell – der i erhvervspressen går under øgenavnet ‘den finansielle skinhead’. Han har allerede opbygget en større aktiepost i telekæmpen.

Staten ejer på nuværende tidspunkt 45,3 procent af virksomheden, så den vil fortsat have stor magt i selskabet.

Salget forventes afsluttet i morgen aften klokken 18.00.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis