Microsoft og Packeteer laver WAN-accelerator

Packeteer samarbejder med Microsoft om udgivelsen af et redskab til kontorafdelinger, der kan forbedre udbyttet af afdelingens WAN-netværk.

Computerworld News Service: Microsoft og Packeteer annoncerer i fællesskab et kontorredskab, der er designet til at levere WAN via optimeringsegenskaber i samarbejde med oprindelige Windows-applikationer.

”Med det nye Packeteer iShaper-redskab kan it-medarbejdere administrere og øge hastigheden på WAN-trafikken i en kontorafdeling og samtidig drage nytte af Microsoft-teknologier som Active Directory og Internet Security and Acceleration Server for at sikre beskyttelse af sikkerheden.”

Det siger Bala Kasiviswanathan, der er direktør for Windows Server-afdelingen hos Microsoft.

Microsoft og Cupertino, en underafdeling af Packeteer, samarbejder om det tekniske og markedsføringen af iShaper redskabet, som bliver produceret af Packeteer.

Zeus Kerravala, der er analytiker hos Yankee Group Research, siger, at en fælles marketingsordning mellem de to virksomheder giver Microsoft muligheden for at sælge mere software på server-niveau til kunder, der er tiltrukket af Packeteers accelerationsteknologi.

”iShaper støtter over 600 applikationer og er målrettet mod virksomhedsafdelinger med over 50 medarbejdere,” siger Microsoft og Packeteer.

Programmet rammer butikkerne senere i dette kvartal, og yderligere modeller forventes at komme på markedet i slutningen af året.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse