A.P. Møller - Mærsk bruger data til at presse priserne

For blot syv år siden havde den danske olie- og rederigigant ingen koordineret indkøbsfunktion. Med et indkøbs Data Warehouse er der kommet styr på 70 procent af koncernens globale indkøb.

Information management: Det har taget A.P. Møller Mærsk seks-syv år at udvikle og indføre it-systemer, der betyder, at koncernen i dag har nøje styr på 70 procent af koncernens milliard-indkøb.

De kommende år skal den danske olie- og rederigigant bruge på at systematisere indkøbene yderligere.

Formålet med A.P. Møller Mærsk gruppens indkøbsprojekt er i høj grad at få en bedre forhandlingsposition over for leverandørerne, men også i visse tilfælde at strømline indkøbet af udstyr til gavn for dem selv og leverandørerne.

Det fremgik af et sjældent kig ind i A.P. Møller - Mærsk univers, som blev leveret af Project Manager Jørg Paulus på konferencen Information Management.

”Vi køber ind for tocifrede milliard beløb hvert år. Men historisk har der ikke været nogen særlig stor koordinering af indkøbene mellem de forskellige forretningsenheder. Vi købte fra de samme leverandører, men til forskellige priser og på forskellige vilkår. I 2000 besluttede ledelsen at gøre noget ved det,” siger Jørg Paulus.

Således blev projekt Procurement Data Warehouse søsat – et projekt, der udover at skabe overblik satte ind på at standardisere og konsolidere indkøb, samt simplificere indkøbsprocesserne ved at indgå nogle standardkontrakter.

70 procent af alle globale indkøb

I dag er 70 procent af A.P. Møller – Mærsk globale indkøb inkluderet i Data Warehouse.

”Det gik hurtigt i begyndelsen, men det vil tage lidt længere tid at nå op på at omfatte 80 procent. Det tror vi er maksimum,” siger Jørg Paulus.

Han siger, at investeringen i udstyr og software – det kører på en Microsoft SQL server – har betalt sig.

Blandet andet bruges data til at udarbejde et såkaldt e-katalog, som indeholder rammeaftaler med leverandørerne. Så kan alle forretningsenheder se priser og øvrige vilkår på kontrakterne.

Indkøbstransaktionerne sendes ukodet ind i Procurement Data Warehouse hver eneste måned og data standardiseres på leverandører og på produkter.

Det giver en slags indkøbs ABC.

Rapporter

Og med brug af business intelligence-værktøjer kan der udarbejdes rapporter på produkter og leverandører.

Ja sågar kan man konsolidere data så man for eksempel får samlet alle de leverancer, der kommer fra den samme koncern, men spredt ud på indkøb på en masse spredte indkøb i koncernens datterselskaber.

”Det er et stort aktiv for os at have den information på bordet, når vi forhandler vores indkøb. Vi bruger det aktiv til at presse priserne,” siger Jørg Paulus og fortsætter:

”I visse tilfælde står vi for 70-80 procent af en leverandørs omsætning. Der er en god viden at have i en forhandlingssituation. Men nogen gange kan vi også gå efter at skabe en win-win situation for os og for leverandøren,” siger Jørg Paulus.

Han kommer med indkøb af printere som eksempel.

I så stor en koncern som A.P. Møller Mærsk har man snart sagt alle typer printere inde. Men der kan være en gevinst for både leverandører og A.P. Møller - Mærsk at strømline printerparken.

Og der er masser af eksempler at tage af.
”Vi havde for eksempel et hotel i København, som blev brugt af 15 forskellige af vores forretningsenheder. Vi opdagede så, at vi også betalte 15 forskellige priser for overnatninger, så her var opgaven at konsolidere vores kontrakt med hotellet,” siger Jørg Paulus.

En af opgaverne i A.P. Møller Mærsk projektet er også, at få standardiseret masterdata.

”Normalt kommer data fra regnskabssystemerne og her kan definitionerne være anderledes end vil gerne ser det i indkøbssystemet. En af vores kundeorienterede forretningsenheder kørte for eksempel et lotteri, hvor man kunne vinde en bil. For dem var det en marketingudgift, mens vi gerne havde set den som en bil i indkøbssystemet,” siger Jørg Paulus.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S