Artikel top billede

Mere end spil. Sonys PlayStation Portable bliver til en mobiltelefon.

PlayStation Portable bliver til en telefon

Sony og British Telecom har indgået et samarbejde, der skal forvandle den lille PlayStation Portable til en fuldblods 3G mobiltelefon. I første omgang skal telefonen kun sælges på det britiske marked.

I løbet af de næste fire år har Sony i sinde at forvandle den mobile spillekonsol PlayStation Portable til en mobiltelefon.

Det meddeler firmaet i en pressemeddelelse sammen med det britiske teleselskab British Telecom, der er valgt som samarbejdspartner i projektet.

"Det er meget spændende for os at samarbejde med British Telecom på sådan et unikt projekt. Muligheden for at kombinere vores ekspertise som markedsledere med British Telecom viden om kommunikation åbner mange nye døre, og vi ser frem til at give PSP-fans mange spændende kommunikationsmuligheder," lyder det fra direktør i Sony Computer Entertainment Europa, David Reeves, i en pressemeddelelse.

Kun i UK

Planen er, at udstyre PSP med mulighed for både video- og lydopkald, ligesom instant messaging også vil være en del af den kommende telefon, fortæller de to samarbejdspartnere.

British Telecom vil bidrage med virksomhedens erfaringer fra 21CN-projektet, hvor British Telecom har været med til at udvikle muligheder for video- og lydopkald via internettet.

Sony har solgt mere end 24 millioner eksemplarer af PSP på verdensplan, heraf otte millioner i Europa.

I første omgang har virksomheden dog kun planer om at sælge mobiltelefonen på det britiske marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere