Microsoft udsætter stor udvikler-konference

Softwaremastodonten Microsoft dropper sin store konference for professionelle udviklere, der ellers skulle have fundet sted i Los Angeles til oktober.

Microsoft dropper 2007-konferencen for professionelle udviklere.

Det skyldes, at konferencen vil komme i vejen for præsentationen af en stribe nye Microsoft-teknologier som Windows Server 2008, den næste version af SQL-serveren, den såkaldte Katmai, og den nye version af Visual Studio, som i dag går under navnet Orcas.

Konferencen afholdes som regel hvert andet år.

Katmai og Orcas ”er klar til affyring” i løbet af efteråret, siger Microsoft uden dog at gå i detaljer.

Ny dato

Microsoft forklarer, at datoen for konferencen bliver lavet om, ”så timingen passer bedre med den næste bølge af platform-teknologier”.

Ved sidste udviklerkonference i fjor gjorde Microsoft reklame for Windows Workflow Foundation, en workflow-maskine og nye værktøjer, der nu er tilgængelige i Vista, så man kan udvikle programmer, der understøtter workflow.

Virksomheden brugte også konferencen til at sælge sin Web-klient-struktur, for at hjælpe programudviklere på vej, så de kan bygge avancerede Internet-programmer.

Microsoft udnyttede også arrangementet til at gøre udviklere opmærksomme på planer om at køre Office 12 i stilling som en platform, som kan bruges af programmer, som selv bruger programpakken som indgangsflade.

Robert Scoble, tidligere Microsoft-guru, skriver på sin blog, at Microsoft traditionelt bruger konferencen til at lancere nye udviklingsplatforme – som regel en ny Windows-version eller en ny internetstrategi.

”Så dette tyder på en række ting: Ingen ny Windows og ingen ny storslået internetstrategi i år," skriver Scoble.

Han skriver ydermere, at nu hvor Google, Amazon og Apple retter deres værktøj mod Microsoft-udviklere, ”bør Microsoft lægge spillet om, så de ikke kan blive ved med at fremvise ting, der ikke er efterspørgsel på."

Oversat af Pola Rojan

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland