Danske netforbindelser forstyrret af Nato-fly

En række danske virksomheder har i maj været ramt af udfald på deres FWA-forbindelser. Årsagen viser sig at være en Nato-øvelse, fortæller leverandøren og Flyvertaktisk Kommando.

Artikel top billede

En række danske virksomheder har i løbet af maj oplevet flere udfald på deres FWA-forbindelser (Fixed Wireless Access) på grund af en international militærøvelse for Natofly over Danmark.

Siden begyndelsen af maj har Flyvestation Karup været hjemsted for en større international militærøvelse for kampfly, hvor mere end 30 fly af forskellig type har deltaget.

Også andre militære har deltaget i øvelsen. Og det har drillet de trådløse erhvervsforbindelser mange steder i landet.

En af de firmaer, som har mærket øvelsesdeltagernes indflydelse på FWA-stabiliteten, er Service 3, der fra Københavns indre by leverer it-drift til flere faglige organisationer.

Trådløs forbindelse er livsnerven

Firmaets placering i den gamle bydel har givet lange leveringstider på fiberforbindelser, og derfor er firmaets FWA-forbindelse på 10 megabit uhyre vigtig, indtil en større fiberforbindelse forhåbentlig når frem til adressen i slutningen af året.

Det fortæller Henrik Neumann, der er systemkonsulent hos Service 3.

Forbindelsen har ifølge systemkonsulenten hidtil fungeret fint.

Men i forrige uge oplevede firmaet pludselig en række udfald af op til et kvarters varighed.

Der var ikke tale om egentlige afbrydelser, men blot om meget lave overførselshastigheder.

”Vi fik nogle svartider der betød, at vi gik fra 10 megabit til modem-hastighed. Og så timer de fleste applikationer ud,” siger Henrik Neumann.

Umiddelbart mente Henrik Neumann, at fejlen var intern, og at nogen flot flyttede rundt på store filer.

Men et opkald til leverandøren Colt afslørede, at flere var ramt af problemet, og at det var Nato-øvelsen, der var skyld i fejlen.

Flere kunder ramt

Det bekræfter Morten Holck Jæger, der er nordisk direktør hos Colt Telecom.

”Under natoøvelsen har enkelte kunder rigtig nok oplevet forstyrrelser i deres trådløse forbindelser. Det blev hurtigt klart, at forstyrrelserne skyldes den igangværende Nato-øvelse,” siger Morten Holck Jæger.

Ifølge direktøren fandt firmaet i samarbejde med Flyvertaktisk Kommando frem til at forstyrrelserne stammede fra et mobilt radaranlæg, som gæster landet i forbindelse med øvelsen.

Ifølge Colt har de fleste ramte virksomheder adresse i Nordjylland.

Men fordi øvelsen foregår over hele landet, er eksempelvis Service 3 i hovedstaden også blevet ramt af forstyrrelserne.

Pragmatisk løsning

Hos Flyvertaktisk Kommando fortæller major Peter Egholm Jensen, at problemet blev afhjulpet ved kun at benytte radaren i Nordjylland om natten.

Den forstyrrende radar havde nemlig fået en tilladelse på såkaldt non interference basis, som betyder, at radaren skal slukkes, hvis nogen klager over forstyrrelser.

Ifølge majoren kan Forsvaret nemlig ikke frit bruge løs af alle frekvenserne i det danske luftrum.

Hele frekvensspekteret er nemlig ret nøje beskyttet til ganske bestemte formål, mens andre er mere løst reguleret, og hvor man så kan opnå tilladelser på non interference basis.

Frekvenserne koordineres ifølge Peter Egholm Jensen overordnet af It- og Telestyrelsen i dansk område, men Forsvaret har også en mindre myndighed som varetager de militære interesser på frekvensområdet.

Ingen interferens næste gang

Ifølge Colts direktør, Morten Holck Jæger, har firmaet ”henstillet til, at nødvendige modifikationer for lovlig anvendelse i Danmark fremover implementeres, inden de tages i brug.”

Hos Service 3 i København har Henrik Neumann ikke oplevet problemer med FWA-forbindelsen siden Colt og Flyvertaktisk Kommando fandt frem til den drilske radarenhed. Men alligevel glæder han sig til torsdag, hvor natoøvelsen slutter.

”Så kan hverken fly eller lavtflyvende fugle genere os, indtil vi får vore fiberforbindelse,” siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics