Én formel mail-adresse til alle danskere

Alle danskere bør have en mailadresse, der automatisk kan modtage alle breve fra det offentlige, mener Dansk IT.

Artikel top billede

I dag har alle danskere en Nemkonto, hvor alle udbetalinger fra det offentlige går ind.

På samme måde skal vi i fremtiden have en såkaldt Nemmail, hvor al vores post fra det offentlige går ind.

I hvert fald hvis det står til formand Lars Mathiesen fra Dansk IT.

Han har sendt et brev til den gruppe under statsminister Anders Fogh Rasmussen (V), der frem til august overvejer, hvad den kommende kvalitetsreform skal indeholde.

"Ved at vælge at det offentlige må sende mails i stedet for breve, kunne borgere - hurtigt - få flere informationer om deres sag og dermed højere kvalitet," skriver Lars Mathiesen i brevet.

Han forklarer, at det kan skabe bedre overblik for eksempel i forbindelse med et behandlingsforløb i sundhedsvæsenet.

Kvalitetsreform bør være it-reform

Generelt er budskabet fra formanden, at digitalisering kan og bør indtænkes i kvalitetsreformen.

"It bør ses som en investering og ikke, som det ofte er tilfældet, som en omkostning. Dette indebærer, at det ikke altid vil være muligt at spare og udvikle på én og samme tid, men at investeringer i it-anvendelse på sigt kan føre til øget kvalitet - foruden besparelser" lyder det fra Lars Mathiesen.

Han forklarer, at brugen af it vil kunne skabe betydelig merkvalitet for borgerne.

Dansk IT vil derfor hen over sommeren arbejde videre med ideen om en nemmail til alle.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S