Få hotmail og messenger på mobilen

Nu kan du få en særlig mobiltelefonudgave af Microsofts MSN-portal med forbedret navigation og optimeret sidevisning.

Artikel top billede

Nu kan du downloade MSN på din mobiltelefon.

Computerworld News Service: Har man en telefon med internetadgang i lommen, kan man gå ind på mobile.msn.com og herigennem få adgang til Microsofts kendte tjenester som blandt andet Hotmail og Messenger.

I starten kun i USA, men i løbet af året forventer Microsoft at introducere det nye MSN i andre lande.

Du har også mulighed for at læse sportsnyheder fra Fox Sports, se vejrudsigten og generelt surfe på internettet. Og med Windows Live Local bliver mobiltelefonen hurtigt omdannet til en vejviser.

Alt i alt er den mobile MSN designet til at give samme muligheder, som hvis man sidder ved en pc.

Europa fremme i skoene

Mobilbrugere kan forvente en bedre visning af siderne end hidtil. MSN finder nemlig automatisk frem til brugerens telefon og tilpasser siden derefter.

Microsoft håber at indgå aftaler med teleudbydere om at integrere MSN i deres egne portaler.

I modsætning til deres amerikanske konkurrenter har europæiske operatører været mere fremme i skoene med at samarbejde med stærke brands som Google og Yahoo.

Amerikanske operatører foretrækker ofte at tilbyde web-tjenester under deres eget mærke.

En guldgrube

Hvis teleudbyderne indgår samarbejde med MSN Mobile, har selskaberne mulighed for at vise reklamer til mobile netbrugere.

Til formålet anvendes særlig markedsføringsteknologi til mobiltelefoner, der er udviklet af Microsofts nyeste erhvervelse, firmaet ScreenTonic.

Microsoft ligger i skarp konkurrence med blandt andre store spillere som Google og Yahoo om at levere reklame til mobilbrugere.

Det skyldes, at deres antal overstiger antallet af pc-brugere verden over. Så for virksomhederne er der gode indtjeningsmuligheder i at levere markedsføring til mobiler.

Oversat af Pola Rojan

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job