Få hotmail og messenger på mobilen

Nu kan du få en særlig mobiltelefonudgave af Microsofts MSN-portal med forbedret navigation og optimeret sidevisning.

Artikel top billede

Nu kan du downloade MSN på din mobiltelefon.

Computerworld News Service: Har man en telefon med internetadgang i lommen, kan man gå ind på mobile.msn.com og herigennem få adgang til Microsofts kendte tjenester som blandt andet Hotmail og Messenger.

I starten kun i USA, men i løbet af året forventer Microsoft at introducere det nye MSN i andre lande.

Du har også mulighed for at læse sportsnyheder fra Fox Sports, se vejrudsigten og generelt surfe på internettet. Og med Windows Live Local bliver mobiltelefonen hurtigt omdannet til en vejviser.

Alt i alt er den mobile MSN designet til at give samme muligheder, som hvis man sidder ved en pc.

Europa fremme i skoene

Mobilbrugere kan forvente en bedre visning af siderne end hidtil. MSN finder nemlig automatisk frem til brugerens telefon og tilpasser siden derefter.

Microsoft håber at indgå aftaler med teleudbydere om at integrere MSN i deres egne portaler.

I modsætning til deres amerikanske konkurrenter har europæiske operatører været mere fremme i skoene med at samarbejde med stærke brands som Google og Yahoo.

Amerikanske operatører foretrækker ofte at tilbyde web-tjenester under deres eget mærke.

En guldgrube

Hvis teleudbyderne indgår samarbejde med MSN Mobile, har selskaberne mulighed for at vise reklamer til mobile netbrugere.

Til formålet anvendes særlig markedsføringsteknologi til mobiltelefoner, der er udviklet af Microsofts nyeste erhvervelse, firmaet ScreenTonic.

Microsoft ligger i skarp konkurrence med blandt andre store spillere som Google og Yahoo om at levere reklame til mobilbrugere.

Det skyldes, at deres antal overstiger antallet af pc-brugere verden over. Så for virksomhederne er der gode indtjeningsmuligheder i at levere markedsføring til mobiler.

Oversat af Pola Rojan

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S