Nortels skruer gevaldigt op for WiMax-forskningen

Nortel har 10-doblet forskningsbudgettet til udvikling af WiMax-teknologien.

Computerworld News Service: Nortel Networks bruger 10 gange så mange penge på forskning i WiMax-teknologi, som virksomheden gjorde for bare et år siden.

Den nye prioritering skyldes blandt andet virksomhedens nye tekniske direktør, John Roeses, som efter kun et års ansættelse har udskiftet virksomhedens strategi.

”Nortels forskningsinvestering i mobilt WiMax, der også kaldes 802.16e, er nu oppe på 548 millioner kroner, hvilket skal sammenlignes med de 54,8 millioner, der var sat af året før,” fortæller John Roese i et interview i anledning af hans første årsdag i firmaet.

John Roese har sørget for et skift fra fokus på forbedring af eksisterende teknologier til udvikling af nye teknologier.

Nortel har eksempelvis solgt sin Universal Mobile Telecommunications System-enhed til Alcatel-Lucent, for at kunne fokusere mere på andre områder, fortæller John Roese.

Han tror, at integrerede kommunikationsprodukter - der i blandt WiMax til mobilt udstyr - kommer til at skabe en ”enorm omsætning” for netværksudbydere og større virksomheder.

I stedet for kobberkabler

Stationært WiMax, eller 802.16d, bliver allerede brugt i stedet for kobberkabler i nogle dele af verden til bredbånds-forsyning.

Mobilt WiMax bliver et høj-præstations, trådløst datanetværk til bærbart forbrugerudstyr, som med tiden vil tage det eksisterende mobilnetværks plads, spår Jon Roese.

"WiMax er kun lige kommet på vej," siger han.

Nogle byer, som er i gang med at udvide deres WiFi-netværk, har udtrykt bekymring for, om WiMax kommer til at udkonkurrere WiFi helt, men John Roese tror, at de to netværkstyper kommer til at supplere hinanden.

WiMax Forummet forventer, at WiMax-baserede systemer kommer til at levere op til 40 megabit per sekund per kanal.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Fagligt stærk leder af IT-afdelingen

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Socialpædagogernes Landsforbund

    BI-udvikler med sans for datakvalitet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job