Hvad er dine sommerplaner, Morten Kjærsgaard?

Sommerferie: Formanden for open source-leverandørerne i Danmark, Morten Kjærsgaard, ser frem til at blive sønderbanket i kortspil og yatzy.

Artikel top billede

Hvor skal du holde sommerferie, Morten Kjærsgaard?

"Jeg har tre uger i alt. Først en uge i Tyrkiet med min datter på 10år.

Vi skal bade, læse bøger, og så skal hun med garanti banke mig sønder og sammen i kortspil og yatzy. Hun plejer at vinde.

Derefter har jeg to ugers ferie herhjemme. De kommer nok mest til at gå med at bygge til i min kærestes landejendom i Tappernøje."

Har du et tip til en særlig begivenhed eller et særligt sted, som man kan få glæde af at besøge i sommeren?

"Jeg er vokset op i Vestjylland og har tilbragt det meste af min barndoms somre ved Vesterhavet.

Har man ikke mærket de kræfter, der gemmer sig i
bølgerne dér, så har man noget til gode."

Hvilket it-isenkram bliver pakket i bagagen?

"Jeg tager min iPod med, og så er opladeren til mobiltelefonen også i kufferten.

Derudover er jeg elektronik-fri.

Jeg er helt offline, mens jeg er i udlandet. De øvrige uger regner jeg med at læse mails et par gange om ugen."

Hvilken bog vil du gerne have læst når ferien er forbi?

"Jeg har to bøger med på ferie. Det er ”Vi de druknede" af Carsten Jensen og "Kunsten at græde i kor" af Erling Jepsen.

Jeg har læst en stor del af Carsten Jensens forfatterskab - han skriver skarpt og dejligt provokerende.

Erling Jepsen har jeg endnu til gode, men flere af mine venner og bekendte har anbefalet mig at gå i gang med ham."

Hvem ville du helst holde ferie med, hvis valget var frit - og hvorfor?

"Jeg er så heldig, at jeg skal holde ferie med lige præcis den person i hele verden, jeg har mest lyst til at tage af sted med - min datter.

Hun er skilsmissebarn, og selv om hun er lige så meget hos mig, som hos sin mor, så får vi en ekstra god kontakt med hinanden, når vi er alene af sted i længere tid ad gangen.

Men jeg ville også gerne have haft min kæreste med. Det er desværre bare ikke muligt at få hende med på ferie om sommeren, for hun er biavler, og honning-produktionen er på sit højeste i præcis de uger, hvor sommerferien ligger.

I stedet glæder jeg mig til at komme hjem og smage hendes nyslyngede honning."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,