Hvad går din sommerferie med, Sophie Hæstorp?

IT- og teleordfører for Socialdemokraterne, Sophie Hæstorp Andersens eneste ferietradition er, at ferien altid bliver planlagt i sidste øjeblik. I år går turen til det sydfynske, hvor der skal slappes af i familiens stråtækte bondehus.

Artikel top billede

"Hvor skal du holde sommerferie?"

"Primært i Danmark. Jeg begyndermed to uger i min families gamle stråtækte hus på en ø i det sydfynske øhav med kun 40 fastboende. Måske skal vi til Bornholm senere."

"Har du nogen særlige sommerferie-traditioner?"

"Den eneste tradition er, at sommerferien altid er planlagt i sidste øjeblik."

"Har du uafsluttede opgaver liggende på dit arbejdsbord, når du tager på sommerferie?"

"Ja, men ingen hastesager eller opgaver, der gør mig søvnløs om natten. Men min hjemmeside trænger til en ordentlig overhaling."

"Et tip til en særlig begivenhed eller et særligt sted, som man kan få glæde af at besøge i sommeren?"

Kommer man forbi København og Vesterbro 21. juli, så bør man tage hen til Halmtorvet i anledning af den særlige mindedag for afdøde stofmisbrugere - som der er cirka 275 af hvert år - og måske ligge en blomst.

De er døde som følge af en fejlslagen narkotikapolitik i Danmark. Deres sag er stadig vigtig for mig, selv om jeg nu er ordfører for IT- og telepolitikken."

"Hvilket it-isenkram bliver pakket i bagagen?"

Min bærbare iBook G4 computer med indbygget Airport, så jeg kan teste bredbåndsdækningen på de danske småøer."

"Hvilken bog vil du gerne have læst, når ferien er forbi?"

"Kloge kvinders guide til økonomisk frihed" af Mette-Marie Davidsen. Håber også at finde tid til at genlæse "Microserfs" af Douglas Coupland."

"I høj grad vælger du at være offline fra arbejde og forpligtelser i sommerferien?"

"Jeg har den evne, at jeg let kobler af og glemmer alt om arbejde og forpligtelser i weekender og ferier. Så jeg er i høj grad koblet af, men tjekker mobilen i ny og næ, hvis den lige ligger der på min vej. Den kommer ikke med på stranden."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S