Hvad er dine sommerplaner, Lars Tofft?

Sejlads i det sydfynske øhav i en lejet sejlbåd er ren afslapning for administrerende direktør i Ericsson Danmark, Lars Tofft, der gerne vil give sine døtre fornemmelse for vand.

"Hvor skal du holde sommerferie henne - og sammen med hvem?"

"I år bliver det blandt andet sejlerferie i Danmark sammen med familien og venner. Vi plejer at leje en båd i Jylland, og så sejler vi i det sydfynske øhav.

Men på grund af mit job, som desværre tager lidt for meget tid, har jeg ikke tid til at sejle sejlads mere, så vi lejer forskellige både på 40-50 fod. Jeg vil gerne have, at mine to døtre får fornemmelsen for vand.

"Hvad er det skøreste, du har oplevet på en sommerferie?"

Jeg har tidligere sejlet konkurrencesejlads, og jeg har også været skipper i Middelhavet i et halvt år på Politikens sejlerskole, hvor jeg var ansvarlig for vores dybhavssejladser.

Det mest spændende må være sejlerferien i Middelhavet med daglige besøg af delfiner. Når du kommer ud på en 3.000-4.000 meter, kommer delfinerne hoppende."

"Hvilket it-isenkram bliver pakket i bagagen?"

En Smartphone Sony Ericsson P990 sammen med min laptop med indbygget HSPA-kort."

"Hvilken bil kører du i?"

"En BMW - det er en, der følger med jobbet, så jeg har også en Toyota derhjemme."

"Hvem ville du helst holde ferie med, hvis valget var frit - og hvorfor?"

"Det er og bliver familien, samt vores danske venner, som vi ikke har haft mulighed for at besøge specielt meget de sidste mange år på grund af udlandsophold.

Derudover kunne man måske spendere nogle timer med Steve Jobs for at forklare ham om mulighederne med 3G."

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S