Medarbejderflugt hos IBM's datterselskab

Mere end hver 10. medarbejdere i DMdata forlod jobbet i 2006, efter IBM overtog selskabet. I samme periode medvirkede mange af DMdata-medarbejderne i udviklingen af det forretningskritiske containerbooking-system til Maersk Line.

Artikel top billede

Det fik alvorlige konsekvenser for topchef Jess Søderberg hos A.P. Møller - Mærsk, at medarbejdere hos DMdata forlod selskabet, da IBM overtog det.

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

Der var godt gang i svingdørene hos IBM, umiddelbart efter den verdensomspændende it-koncern overtog de danske it-selskaber Mærsk Data og DMdata i 2004.

I 2006 forlod 13 procent af medarbejderne fra det tidligere DMdata IBM-koncernen.

Desuden faldt medarbejdertilfredsheden voldsomt - især blandt de medarbejdere fra Mærsk Data og DMdata, som IBM overtog.

Ifølge en kilde var det mange af disse medarbejdere, der netop i samme periode var i færd med at udvikle nye it-systemer til Maersk Line til blandt andet containerbooking.

Systemerne har siden spillet en betydelig rolle i de alvorlige problemer for Maersk Line, der blandt andet var årsagen til den omfattende ledelsesrokade i A. P. Møller - Mærsk den 22. juni i år.

DMdata dybt involveret

Statistikken over opsigelser og oplysningerne om IBM's generelle medarbejdertilfredshed fremgår at dokumenter, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

Endvidere viser de, at begrundelserne for at forlade virksomheden skyldtes fusionen med IBM.

DMdata stod især for den fysiske infrastruktur og drift, mens Mærsk Data stod for kontakten til kunden A. P. Møller - Maersk.

I perioden fra januar 2006 til november 2006 mistede DMdata 145 ud af 1114 medarbejdere. Det svarer til en afgang på 13 procent.

Ifølge interne mødereferater blev problemet set på med alvor af IBM, der blandt andet gennemførte systematiske opsigelsesaftaler for at bremse antallet af opsigelser.

"Take over"

Årsagen til opsigelserne fremgår også af papirerne og retter sig primært mod IBM.

Medarbejderne peger blandt andet på en tilværelse med for lange kommandoveje, bureaukrati, mindre grad af dialog og en manglende omstillingsparathed hos IBM.

Endvidere havde flere medarbejdere hæftet sig ved administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensens brug af ordet fusion, da der reelt var tale om et "take over".

Personaledirektør: Utilfredshed
I samme periode var medarbejdertilfredsheden også helt i bund.

Tilfredshedsundersøgelsen blev foretaget af IBM, og den viste, at det især var ansatte hos de to nyindlemmede selskaber, der var utilfredse.

"Siden integrationen begyndte, har vi set en støt nedadgående trend i medarbejdertilfredsheden, og i fjerde kvartal sidste år gik det for alvor stærkt med en markant nedgang, særligt hos medarbejdere, som er kommet til IBM via opkøb, mens resten af organisationen var nogenlunde stabil," siger personaledirektør Claus Gylling i papirerne fra undersøgelsen.

Undersøgelsen viser, at tilfredsheden er på vej op, men om det skyldes, at de utilfredse har forladt virksomheden fremgår ikke af undersøgelsen.

IBM afviser problem

IBM's pressechef Marie-Louise Arnfast har kun få kommentarer til oplysningerne.

"Med hensyn til IBM's evne til at levere det, vi er blevet bedt om, så må jeg henvise til de udtalelser, som ledelsen i A.P.Møller - Mærsk har fremsat ved flere lejligheder," siger hun.

Hun fortsætter.

"IBM's evne til at fastholde medarbejdere er i øvrigt mindst lige så god som branchens i almindelighed ifølge vores vurdering." siger hun.

Computerworld vil meget gerne høre fra personer, der kan kaste endnu mere lys over it-problemerne hos Mærsk. Kontakt venligst journalist Kristian Hansen på k.hansen@cw.dk

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job