Ekspert: Uheldigt at Mærsk solgte it-selskaber

A.P. Møller - Mærsk burde have tænkt på, om et frasalg af DM Data og Mærsk Data ville medføre medarbejderflugt og dermed påføre selskabet alvorlige it-problemer. Det mener anerkendt ledelsesekspert

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

A.P. Møller - Mærsk håndterede ikke salget af it-selskaberne DM Data og Mærsk Data godt nok.

Det konkluderer professor i ledelse og strategi, Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus.

"Det er altid en risiko for medarbejderafgang ved overtagelser, så det vil da være god ledelsespraksis at indarbejde sådanne overvejelser i såvel fusionsanalyser som efterfølgende forandringsledelse" siger han.

I begyndelsen af ugen kunne Computerworld dokumentere, at en medarbejderflugt hos DM Data, efter det blev overtaget af IBM, blandt andet var medvirkende til at skabe store it-problemer hos A.P. Møller - Mærsk.

Ledelsen hos A.P. Møller Mærsk burde have overvejet om et frasalg på et kritisk tidspunkt med udviklingen af et stort it-system og en fusion med et andet rederiselskab kunne medføre problemer i form af flugt af medarbejdere, mener Anders Drejer.

Salg muligvis iorden

Anders Drejer vil dog ikke gå så langt som til at sige, at A.P. Møller - Mærsk slet ikke skulle have solgt selskaberne på daværende tidspunkt.

"I bagklogskabens ulidelige klarsyn, så burde man have identificeret en række uundværlige nøglemedarbejdere og fastholdt disse - for at fusionen skulle være lykkedes. Timingen af salget er noget mere kompleks, da for eksempel Mærsk Data havde været til salg længe," siger han.

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job