ComX afleverer selskabets aktier til Comendo

Bredbåndsselskabet ComX afleverer dets aktier til Comendo, og aktionærerne i ComX får til gengæld aktier i den samlede virksomhed. "Det er en risikobetonet transaktion, men ingen lotteriseddel," siger Finn Helmer, administrerende direktør og hovedaktionær, ComX.

Når de to selskaber ComX og Comendo som planlagt slår sig sammen, er det reelt it-sikkerhedsselskabet Comendo, der overtager bredbåndsleverandøren ComX.

"Teknisk set er det Comendo, der køber os," siger Finn Helmer, administrerende direktør og hovedaktionær, ComX.

Helmer blev medinvestor i ComX i december 2005 og overtog stillingen som administrerende direktør i november sidste år.

Comendo bliver løftestang

ComX-chefen tror fortsat på, at der kan skabes en solid forretning i at levere fiberbaseret telefoni, fjernsyn og internetforbindelser til det danske marked. Og endnu mere nu, hvor der er udsigt til, at Comendo bliver løftestang for erhvervskunder, hvor ComX hidtil har koncentreret sig om privatkunder.

Helmer er begejstret for det potentiale, han ser i at lægge de to virksomheder sammen.

"Vi bliver enormt stærke inden for bredbånd på det danske marked. Med vores nylige release af en boks, der giver forbindelser på 1 Gbit pr. sekund kan virksomheder for eksempel begynde at lave hot back up (hot back up betyder, at data gemmes i en back up-fil samtidig med, at de skabes, red.), siger Finn Helmer.

Han har bestemt ikke har opgivet sin vision om, at samtlige danskere skal have mulighed for at en bredbåndsforbindelse på 10 Gbit pr. sekund i sit hjem.

"Nu er 1 Gbit-boksen på markedet, så det er da et skridt på vejen," griner Helmer.

Bytte bytte aktier

Finn Helmer, der blev mangemillionær, da han stod for salget af chip-producenten Giga til Intel, fortæller, at ComX afleverer sine aktier til Comendo og til gengæld får aktier i den samlede virksomhed. De nærmere detaljer omkring aktiebyttet vil Finn Helmer ikke udtale sig om.

"Handlen ligger i størrelsesordenen 300 til 400 millioner kroner, men hvor mange aktier, vi får i den samlede virksomhed og andre detaljer, ligger ikke fast, før due diligence er overstået," siger Finn Helmer.

En due diligence betyder, at fagfolk gennemgår alle detaljer med en tættekam i blandt andet regnskaber og aktiver i virksomheder, der skal lægges sammen eller sælges.

Vi nærmer os nul

I første halvår 2007 er det med hiv og sving og ekstraordinære indtægter lykkedes det ellers økonomisk trængte ComX at få overskud på bundlinjen.

"Jeg har lånt ComX 13 millioner kroner, som virksomheden har brugt til at købe et lån ud på 41 millioner og på den måde er det lykkedes at opnå et overskud på 13,4 millioner," siger Finn Helmer.

Til gengæld blev resultatet før ekstraordinære poster i halvåret minus 17,9 millioner kroner.

"Det betyder, at jeg skal forbedre andet halvårs resultat med forskellen på minus 17,9 og 13,4 millioner for at nå et nulresultat, og det bliver i hvert fald meget tæt på," lover ComX-direktøren.

Virksomhedens hovedmål er at nå et primært driftsresultat eller EBITDA (resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger) på nul i slutningen af tredje kvartal.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S