Forskere: Spammere kan rammes på ømt punkt

Verdens spammere har et enkelt ømt punkt, hvor det virkeligt gør av at ramme dem, mener amerikanske forskere.

Verdens spammere skal rammes med et enkelt hug i hjertekulen, hvis det virkelig skal have effekt, mener forskere fra University of California i en opfordring til antispam-folk.

Forskerne peger på, at det burde være indlysende, at man angriber spammernes hjemmesider fremfor at forsøge at blokere for de mange millioner spammails, der hver dag bliver udsendt.

Initiativer rettet direkte mod spammernes hjemmesider vil nemlig med en relativ lille indsats have en meget voldsomme konsekvenser for spammerne, hedder det.

"Det ville have en stor effekt på den overordnede mængde af spam, hvis man var mere flittig med at ramme spammernes hjemmesider," lyder det fra Chris Fleizach fra forskerholdet.

De amerikanske forskere har kigget nærmere på den infrastruktur, som spammerne typisk anvender.

Konklusionen er, at spammerne ofte anvender mange forskellige servere til at udsende spammails, men at der oftest kun er et enkelt website, der sælger eksempelvis de ure eller penisforlængende produkter, som der reklameres for i spammailene.

Ifølge forskerne kan hele 94 procent af spammails, der reklamerer for et bestemt produkt, faktisk spores tilbage en enkelt webserver.

"De fleste fupnumre bliver hostet på en enkelt IP-adresse, hvilket altså sikrer et enkelt punkt, som kan rammes," hedder det.

De pågældende net-virksomheder har ofte kun et enkelt site, fordi de ønsker at spare omkostninger ved at etablere betalingsløsninger og centrale data-centre flere steder.

De amerikanske forskere har gennemgået mere end en million spam-mails. De er blevet sporet tilbage til 36.000 URL'er, og udgjorde 2.334 spam-kampagner, som har været hostet på 7.029 computere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job