Epoka-direktør arbejdsløs efter uenighed

Computer-brokeren Epoka har sagt farvel til direktøren, som ikke har været agressiv nok.

Artikel top billede

Rune Sørensen, der de sidste par år har stået i spidsen for computer-brokeren Epoka, har sagt sin stilling op.

Ifølge Epokas nytiltrådte bestyrelsesformand P. H. Sørensen, var Rune Sørensen "for tålmodig og "ikke aggressiv nok."

"Rune Sørensen har gennemført en meget succesfuld turn around af Epoka, men nu, hvor vi skal ud i verden med en aggressiv salgsstrategi, er der brug for en mere salgsorienteret direktør," siger bestyrelsesformanden.

På den lange bane

At baggrunden for hans afgang skulle hænge sammen med for stor tålmodighed og for lidt aggressivitet er Rune Sørensen uenig i.

"Grundlæggende er det strategien på den lange bane, vi er uenige om. Broker til broker-salget er en god forretning og vil også være det fremover, men hvis forretningen skal udbygges yderligere, skal der også ansættes mere key account-orienterede personer," forklarer Rune Sørensen.

Med key account-orienterede personer mener Rune Sørensen salgsfolk, der kigger mere i retning af slutbrugerne, og som kan sælge direkte til virksomheder som eksempelvis Grundfos og Sonofon i stedet for udelukkende at sælge til andre brokere.

Snert af uenighed

Det er ifølge Rune Sørensen denne uenighed om, hvor den langsigtede vækst skal ligge, der førte til, at bestyrelsen i mandags valgte at sige farvel til ham og forfremme salgsdirektør Hans-Henrik Stenild til ny administrerende direktør.

"Jan Brandrup, der ejer hovedparten af Epoka, er en fremragende broker, og han mener og tror på, at væksten fortsat skal ligge på broker-delen, og det er der, denne lille snert af uenighed, ligger," siger Rune Sørensen, der erklærer sig stærkere på key account-delen end på broker-delen af forretningen.

Han var medejer af Epoka, men har solgt sine aktier med et "meget tilfredsstillende resultat" og skal nu holde helt fri nogle måneder.

"Nu skal jeg både køre min datter i skole og hente hende igen," siger Rune Sørensen, der har en vision om at holde fri et halvt år, men "så længe går der nok ikke, før jeg er i gang igen."

Epokas regnskab fra 2006 er ikke opløftende læsning, men andet halvår af 2006 og især første halvår af 2007 er ifølge Rune Sørensen forløbet fremragende med et solidt overskud på bundlinjen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS