Digital musik redder musikbranchen

Efter fem års uafbrudt fald i omsætningen er musikbranchen igen ved at komme på ret kurs. Den digitale musik kan tage æren for kursændringen.

Artikel top billede

Den regnfulde danske sommer var generelt god for pladebranchen. Nik & Jay sikrede sig med hittet Boing en fjerdeplads over de mest populære digitale singler.

Pladeselskabernes brancheorganisation IFPI har netop opgjort året der gik.

I organisationens årsskriftet har IFPI således samlet statistikker, hitlister, trends, tendenser og artikler om pladebranchen i året 2006.

Tallene viser for første gang i fem år en fremgang i omsætningen, og det er det digitale salg, som trækker læsset i den rigtige retning.

Dansk musik ikke går ned

Trods en tilbagegang på fire procent for den danske musik sammenlignet med juli 2006 var den regnfulde sommer generelt god for pladebranchen.

IFPI's medlemmer omsatte for godt 30 millioner kroner i juli, hvilket er ni procent over niveauet i samme måned sidste år.

Det digitale salg udgør nu mere end 14 procent af omsætningen, hvilket er tæt på en fordobling af niveauet fra samme tid sidste år.

Det digitale salg medvirker således til at sikre pladebranchen en lille fremgang efter fem års fald i omsætningen.

Vi køber i ferie og weekend

Ser man på kurven over salget af digitale musiknumre, er den stødt voksende i perioden, hvilket er udtryk for en generel stigning i antallet af downloadede sange.

Dykker man lidt længere ned i tallene, kan man desuden se, at købere af digitale downloads især foretager deres indkøb når de har fri eksempelvis i weekenden eller ferier.

Tendensen er især tydelig lige efter jul, hvor de mp3-afspillere, der er blevet givet i julegave skal afprøves.

De fem mest populære digitale singler sidste år var:

1. Basshunter, Boten Anna
2. Shakira, Hips Don’t Lie
3. Gnarls Barkley, Crazy
4. Nik & Jay, Boing
5. Infernal, Ten Miles

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S