Frankrig siger nej til OOXML - Australien dropper

Frankrig siger blankt nej til OOXML, mens Australien afstår fra at stemme på grund af uenighed.

Computerworld News Service: Frankrig stemmer imod godkendelse af Microsofts dokumentformat, Office Open XML, som international standard.

Det sker, efter Microsoft sidste år indgav sine OOXML-specifikationer til standardiseringsorganet ECMA i håbet om, at det ville bane vejen for en hurtig accept af formatet i International Organization for Standardization (ISO).

Tidligere har en række store lande som Brasilien og Indien stemt nej.

Det vil kunne betyde store tab for Microsoft på det lukrative marked for offentlige it, hvis tilpas mange nationale stadardiseringsråd stemmer ligesom Frankrig, Indien og Brasilien, og OOXML ikke bliver anerkendt som international standard.

Bekymring

En række regeringer er bekymrede for, at lagringen af offentlige dokumenter i et 'privatejet' format vil gøre dem dybt afhængige af software-udbyderen.

Derfor har de forlangt, at der anvendes et format, der stemmer overens med en åben international standard.

Andre overvejer at stille samme krav.

Dette kan bringe Microsoft i en dobbelt klemme i forhold til for eksempel OpenOffice.org, der ikke alene gemmer filerne i standardformatet Open Document Format, men også er gratis.

Optællingen er i gang

Det franske standardiseringsråd, Afnor, bekendtgjorde mandag, at det har orienteret International ISO om dets nej til at godtage Microsofts OOXML-format som ny ISO-standard.

ISO har bedt de nationale standardiseringsråd verden over om at give deres mening om OOXML til kende inden 2. september og er nu i gang med optællingen af de afgivne stemmer.

Resultatet af afstemningen foreligger onsdag.

Det australske standardiseringsråd, Standards Australia, proklamerede mandag, at det afstod fra at stemme, da det ikke var muligt at opnå enighed i rådet.

Svenskerne annullerede sidste uge deres stemmeafgivelse, et ja til OOXML, da det kom frem, at en Microsoft-ansat havde påvirket deres samarbejdspartnere i rådet til at stemme for standarden. Det amerikanske U.S. standards body, INCITIS, har vedtaget at anbefale OOXML som ny ISO-standard.

Oversat af Bo Madsen..

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S