Frankrig siger nej til OOXML - Australien dropper

Frankrig siger blankt nej til OOXML, mens Australien afstår fra at stemme på grund af uenighed.

Computerworld News Service: Frankrig stemmer imod godkendelse af Microsofts dokumentformat, Office Open XML, som international standard.

Det sker, efter Microsoft sidste år indgav sine OOXML-specifikationer til standardiseringsorganet ECMA i håbet om, at det ville bane vejen for en hurtig accept af formatet i International Organization for Standardization (ISO).

Tidligere har en række store lande som Brasilien og Indien stemt nej.

Det vil kunne betyde store tab for Microsoft på det lukrative marked for offentlige it, hvis tilpas mange nationale stadardiseringsråd stemmer ligesom Frankrig, Indien og Brasilien, og OOXML ikke bliver anerkendt som international standard.

Bekymring

En række regeringer er bekymrede for, at lagringen af offentlige dokumenter i et 'privatejet' format vil gøre dem dybt afhængige af software-udbyderen.

Derfor har de forlangt, at der anvendes et format, der stemmer overens med en åben international standard.

Andre overvejer at stille samme krav.

Dette kan bringe Microsoft i en dobbelt klemme i forhold til for eksempel OpenOffice.org, der ikke alene gemmer filerne i standardformatet Open Document Format, men også er gratis.

Optællingen er i gang

Det franske standardiseringsråd, Afnor, bekendtgjorde mandag, at det har orienteret International ISO om dets nej til at godtage Microsofts OOXML-format som ny ISO-standard.

ISO har bedt de nationale standardiseringsråd verden over om at give deres mening om OOXML til kende inden 2. september og er nu i gang med optællingen af de afgivne stemmer.

Resultatet af afstemningen foreligger onsdag.

Det australske standardiseringsråd, Standards Australia, proklamerede mandag, at det afstod fra at stemme, da det ikke var muligt at opnå enighed i rådet.

Svenskerne annullerede sidste uge deres stemmeafgivelse, et ja til OOXML, da det kom frem, at en Microsoft-ansat havde påvirket deres samarbejdspartnere i rådet til at stemme for standarden. Det amerikanske U.S. standards body, INCITIS, har vedtaget at anbefale OOXML som ny ISO-standard.

Oversat af Bo Madsen..

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse