Tynde klienter skal sikre fede tider for VMware

Nye forretningsområder skal sikre VMware's førende position på markedet for virtualiseringssoftware, lyder det fra selskabets direktør, Diane Greene.

San Francisco: Der bliver ikke rystet i bukserne hos virtualiseringsfirmaet VMware, når talen falder på de konkurrenter, der kan give VMware hård kamp på det voksende virtualiseringsmarked, efter at VMware har været markedsledende på x86-servere i snart fem år.

"Med fare for at lyde arrogant, så kan ingen af konkurrenterne måle sig med vores hypervisor. Derfor skal vores produkter ikke køre på konkurrerende produkter, for det giver ikke mening," siger VMwares direktør Diane Greene under en samtale med de omkring 80 tilstedeværende journalister på virtualiseringskonferencen VMworld i San Francisco i USA.

Med hypervisor mener hun den del af virtualiserings-softwaren, der sidder på hardwaren uden for server-operativsystemet, og som sørger for, at den fysiske server kan køre flere operativsystemer simultant - og virtuelt.

Der er dog også en anden brug af udtrykket, som kører som en del af selve operativsystemet, hvilket eksempelvis gør sig gældende med Microsofts Virtual Server.

Diane Greene fortæller dog, at over 80 procent af VMwares omsætning på omkring 4 milliarder kroner i 2006 kommer fra andre produkter end hypervisoreren, der engang var et af firmaets omdrejningspunkter.

Det drejer sig først og fremmest om management-programmer, som brugerne kan benytte til at kontrollere de virtuelle maskiner med.

Tynde klienter giver fede tider

Og så satser selskabet hårdt på virtuelle desktops – eller såkaldte tynde klienter uden et specifikt operativsystem tilknyttet den enkelte klient.

Selskabet har flere målgrupper i sigte med dets virtuelle desktops lige fra den almindelige forbruger til den hårdkogte it-professionelle.

"Vi ser, at virtuelle maskiner, der er uafhængige af platform og hardware, er fremtiden. Fordelene er jo, at alle informationer er centraliseret i et datacenter, hvor man altid kan tilgå dem med et password," lyder det fra VMwares leder af desktopforretningen, Jerry Chen.

Han forklarer, at markedet for virtuelle desktops ifølge IDC vil eksplodere inden for de næste par år fra en nuværende omsætning på en halv milliard kroner til omkring 10 milliarder i 2010.

Vitualisering alle steder

Microsoft er et de firmaer, der spås til at blive VMwares værste konkurrent med en kommende hypervisor med kodenavnet Viridian, som er bygget ind i it-gigantens kommende serverløsning i 2008.

Også Citrix, der med købet af XenSource, ruster sig til at tage kampen op om det voksende virtualiseringsmarked, og selskabet SWsoft lurer med sin betaversion af Virtuozzo 4.0 på at pille ved VMwares totale dominans på markedet.

Diane Greene ser dog ikke konkurrencen som en direkte trussel mod VMware.

"En ting er dog sikker, vi vil se virtualisering dukke op og blive allestedsnærværende inden for de næste tre til fem år," lyder det fra VMware-direktøren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S