Dansk lov-hul giver plads til terror-kommunikation

Hvis terrorister vil sikre sig mod den kommende logning, skal de bare sørge for at have samme teleselskab.

Terrorister, der er kunder hos samme internetudbyder eller teleselskab, behøver ikke at frygte at blive afsløret i at udveksle bombeopskrifter eller detaljer om eventuelle mål, når danske internetudbydere og teleselskaber fra på lørdag trykker record på den store logningsbåndoptager.

Firmaerne logger nemlig kun den trafik som foregår mellem selskaberne.

Dermed bliver teletrafik eller anden internettrafik mellem terrorister, der deler teleselskab eller internetudbyder, ikke logget fra på lørdag.

Det fortæller Mogens Ritsholm, der er telechef hos TDC, og som tidligere har været med i en arbejdsgruppe som diskuterede bekendtgørelsen.

Ingen logning på eget net

"Vi logger på kanten til andre net. Det har den betydning, at der ikke bliver logget noget om data, som går indenfor et net," siger Mogens Ritsholm.

Rent teknisk er det altså kun data- og teletrafik, som går til andre selskaber, som logges, når det forlader det enkelte selskabs netværk.

Samtidig er der tale om en såkaldt statistisk logning. Det betyder, at det kun er en ud af 500 datapakker, som bliver logget.

"Det betyder altså, at det ikke bliver logget, hvis der sidder to og kommunikerer indbyrdes på TDC's net," siger Mogens Ritsholm.

Imidlertid skal terroristerne dog holde sig fra at bruge selskabernes egne e-mail tjenester, hvis de vil undgå logning.

Internetselskaberne er nemlig ifølge Mogens Ritsholm også forpligtet til at logge e-mails sendt via udbydernes e-mails tjenester.

Bekendtgørelse gælder alle udbydere

Det er ikke kun hos TDC, at terrorister kan undgå afsløring ved at have samme tele- eller internetudbyder.

Ifølge Justitsministeriets Logningsbekendtgørelse gælder reglerne om kun at logge trafikken mellem de enkelte net alle udbydere. Det står i bekendtgørelsens paragraf 5 stykke 5:

"Registrering af de i stk. 1 nævnte oplysninger skal ske ved overgangen mellem udbyderens eget net og et andet eller andre net. Tilsvarende gælder for registrering efter stk. 4."

Når det på den måde er muligt for terrorister at omgå terrorlogningen, skyldes det ifølge Mogens Ritsholm, at Justitsministeriet var tilfreds med logning af trafikken mellem netværkene, da sagen i sin tid blev diskuteret.

Hen over kanten

"Justitsministeriet fandt, at det, som man måtte være interesseret i, fortrinsvis var noget, som gik hen over kanten til andre net, siger Mogens Ritsholm.

Hvis tele- og internetudbyderne i stedet var blevet påbudt at logge lokal datatrafik ville omkostningerne være i en helt anden størrelsesorden, fortæller Mogens Ritsholm.

Med den logning, som begynder på lørdag, slipper branchen med en samlet investering på mellem hundrede og to hundrede millioner kroner.

Der har tidligere været tal fremme om mulige milliardomkostninger ved en mere omfattende logning.

Let at omgå logning

"Vejet op mod nytteværdien indvilgede Justitsministeriet i, at det tilstrækkeligt at logge på kanten af andre net," siger Mogens Ritsholm.

Ifølge Mogens Ritsholm er der således tale om et kompromis, hvor politiet har fået det, som det fandt mest interessant.

Men han mener ikke, at løsningen lever op til den oprindelige ambition om, at logningen skulle give et fuldstændigt billede at, hvad alle har foretaget sig.

"Alle er jo godt klar over, at man kan undgå at efterlade sig brugbare spor med alle mulige forskellige metoder," siger Mogens Ritsholm.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Justitsministeriet, fordi ministeriets topfolk er i New York for at studere terror- og kriminalitetsforebyggelse.

Computerworld ville gerne have spurgt, hvorfor Justitsministeriet ikke mener, at terrorister med samme tele- eller internetudbyder er interessante for myndighederne.

Computerworld ville også gerne have spurgt, hvad Justitsministeriet mener, at valget af logningspunkt betyder for troværdigheden af Logningsbekendtgørelsens værdi som værktøj til at bekæmpe terror.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job