AMD's Barcelona-chip speedes op

AMD er i fuld gang med at udvikle en 2,5 Ghz-udgave af selskabets spritnye fire-kerneprocessor. Den nye superhurtige processor vil være klar inden jul.

Computerworld News Service: Samme dag som Advanced Micro Devices officielt præsenterede sin Barcelona server-processor, udtalte firmaet, at det vil have en hurtigere version af sin firekerne Opteron på markedet inden årets udgang.

Den højeste klokfrekvens på AMD's quad-core-chip er 2GHz, men Randy Allen, vice president og chef for AMD's server og workstation-division, siger, at firmaet vil have en 2,5GHz-version klar til udsendelse i december.

Nyheden om hastighedsforøgelsen var muligvis det mest interessante ved produktlanceringen, der fandt sted i Letterman Digital Arts Center i San Francisco.

Det meste af tiden blev brugt på, at hardwareproducenter roste og tilbød at understøtte AMD uden at nævne konkurrenten Intel.

Det overlod de til AMD's folk, der kun sjældent, hvis overhovedet, nævnte Intel.

Hector Ruiz, AMD's bestyrelsesformand og administrerende direktør, sagde, at udviklingen af en x86-kompatibel Opteron i 2003, der kunne køre både 32- og 64-bits applikationer "hævede overliggeren"for branchens forventninger til, hvad man kunne forvente fra et processorfirma.

Intel hurtigere end AMD

Hector Ruiz hævdede, at den ny Opteron ville få "en lignende markant effekt", selvom Intel tog føringen og var fremme med sin quad-processor 10 måneder før AMD.

I sidste uge udsendte Intel en ny Xeon 7300 produktserie bestående af firkerne chips med klokfrekvenser på op til.2,93GHz.

Ledere fra IBM, Hewlett-Pacard, Sun Microsystems og Dell deltog ved AMD's præsentation, enten ved at være der fysisk via video.

De fortalte om deres planer om at implementere Barcelona-chips i deres server-serier, der vil være på markedet allerede næste måned.

Blandt dem var Dells chef, Michael Dell, som sagde, at Dell vil fordoble sit udbud af AMD-baserede systemer, inden udgangen af året.

Jonathan Schwartz, administrerende direktør og præsident for Sun Microsystems, fortalte, at hans firma ville bruge quad-core Opteron til at fordoble produktionen af AMD-baserede servere.

Oversat af Bo Madsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere