XML bliver standard i nordiske banker

Executive: Nordiske banker vælger fælles standard for kommunikation med erhvervskunderne. Nordea arbejder på at lancere nye produkter baseret på XML-standarden.

Artikel top billede

"Tidligere har de forskellige formater for kommunkation ud mod kunderne været et konkurrenceparameter bankerne imellem. Men vi var nu fået en fælles forståelse af, at vi ikke skal konkurrere på formater," siger Lisa Herold Ferbing, vicedirektør i Nordea.

De fem største banker i Norden er blevet enige om at bruge XML-formattet som det fælles format ud mod deres erhvervskunder.

Og da bankernes danske organisation, Finansrådet, sammen med søsterorganisationerne i Sverige, Norge og Finland også støtter beslutningen, er der tale om en historisk enighed blandt samtlige nordiske banker om at bruge en fælles nordisk standard i deres kommunikation over for erhvervskunderne.

Alene i Danmark berører beslutningen 144 pengeinstitutter og deres kunder.

”Tidligere har de forskellige formater for kommunkation ud mod kunderne været et konkurrenceparameter bankerne imellem. Men vi var nu fået en fælles forståelse af, at vi ikke skal konkurrere på formater, men i stedet på kompetencer og rådgivning. Vi får ind for, at der skal være standarder, der gælder bredt,” siger Lisa Herold Ferbing, vicedirektør i Nordea og nordisk chef for Cash Management.

To års forarbejde

Beslutningen om at vælge XML som den fælles nordiske standard kommer efter en to år lang indsats fra de fem store nordiske banker – Nordea, Danske Bank, Svenska Handelsbanken, SEB og DnB Nord.

Og otte år efter at man hos blandt andet Nordea og andre banker så småt begyndte at interessere sig for det populære XML-format.

Indtil bankerne får lanceret nye produkter på ryggen af XML-formatet, må virksomhederne så leve med, at hver eneste bank i Norden groft set har deres eget særlige format for at udveksling af information og data mellem banken og virksomheden.

Selv ikke det verdensomspændende Edifact format har fået fodfæste som det fælles format i bankverden.

Det skyldes ifølge Lisa Herold Ferbing blandet andet, at Edifact er meget kompliceret og dyrt at have med at gøre, og i dag er det under fem procent af Nordeas kunder, der anvender Edifact.

XML-produkter i 2008

Beslutningen om at gøre XML til det fælles bankformat er så ny – den blev truffet i august 2007 – at der endnu ikke er kommet konkrete nye produkter på markedet. Og vi skal hen i 2008, før der er nye XML-varer på hylderne, siger Lisa Herold Ferbing.

”Vi arbejder på at lancere produkter fra Nordea baseret på det nye XML-format, men vi har også drøftelser om, hvorvidt vi skal lave en mere fælles lancering af den nye standard i sektoren.”

Læs fredagens trykte udgave af Computerworld for en vurdering af konsekvenserne for bankernes erhvervskunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job