Thor P's medejerskab af Microsoft vækker harme

Politikere kritiserer finansminister Thor Pedersen (V) for at have ejet aktier for et seks-cifret beløb i Microsoft, der er en af den danske stats største it-leverandører.

Artikel top billede

Kan man stole på toppolitikere, der ejer en større aktiepost i en af den danske stats helt store leverandører?

Nej, mener den danske folketings-opposition, der langer ud efter finansminister Thor Pedersen (V), der har ejet aktier for 107.000 kroner i Microsoft i 2005 og for 127.000 kroner i 2006.

Upassende

It-ordfører Holger K. Nielsen fra SF finder ejerskabet betænkeligt.

"Det er upassende, at politikere har interesser i så store leverandører til staten. Der må ingen tvivl være om ministrenes habilitet," siger han.

Han understreger, at han ikke har belæg for at sige, at det har påvirket Thor Pedersens beslutninger.

Alligevel sammenligner han finansministerens medejerskab af Microsoft med en situation, hvor forsvarsministeren har aktier i våbenindustrien.

Spændende oplysninger

It-ordfører for Enhedslisten, Per Clausen, finder oplysningerne interessante.

"Vi skal være opmærksomme på, at vi har en regering, der består af nogle mennesker, som har nogle særlige økonomiske interesser, som ikke nødvendigvis er de interesser, som samfundet har brug for som helhed," siger han.

Det er især interessant at kigge nærmere på regeringens stribe af centrale indkøbsaftaler, mener Per Clausen.

Han sætter spørgsmålstegn ved, om der har været sammenfald mellem ministerens medarbejderskab af bestemte virksomheder og ordre-modtagerne af statens aftaler.

"Folk må jo selv vurdere, om det er personer med den slags interesser, der skal have den politiske magt i vores samfund. Det må være op til vælgerne," siger han.

DF har fuld tillid

Jørn Dohrmann, it-ordfører i Dansk Folkeparti, kalder den politiske kritik for misundelsespolitik.

Han ser overhovedet ingen problemer i, at finansministeren har Microsoft-aktier. Ministeren behøvede sådan set slet ikke have solgt dem i 2007, mener han.

"Jeg har fuld tillid til ministeren. Jeg nægter at tro, at aktier for omkring 100.000 vil påvirke ministeren beslutninger." siger han.

Han forklarer, at Thor Pedersens påvirkning af aktiekursen som dansk finansministeren er overordentlig minimal.

Finansminister Thor Pedersen ejede også aktier i IBM til en værdi af omkring 80.000 i 2005 og 2006.

Han har i løbet af i år solgt sine aktieposter i både Microsoft og IBM.

Thor Pedersen vil ikke kommentere sagen overfor Computerworld.

Computerworld ville gerne have spurgt finansministeren om, hvorvidt det efter hans opfattelse er i orden, at en topminister er medejer af en stor-leverandør til den danske stat. Vi ville desuden gerne have spurgt ham om, hvorfor han nu har solgt sine aktier i Microsoft og IBM.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos