Thor P's medejerskab af Microsoft vækker harme

Politikere kritiserer finansminister Thor Pedersen (V) for at have ejet aktier for et seks-cifret beløb i Microsoft, der er en af den danske stats største it-leverandører.

Artikel top billede

Kan man stole på toppolitikere, der ejer en større aktiepost i en af den danske stats helt store leverandører?

Nej, mener den danske folketings-opposition, der langer ud efter finansminister Thor Pedersen (V), der har ejet aktier for 107.000 kroner i Microsoft i 2005 og for 127.000 kroner i 2006.

Upassende

It-ordfører Holger K. Nielsen fra SF finder ejerskabet betænkeligt.

"Det er upassende, at politikere har interesser i så store leverandører til staten. Der må ingen tvivl være om ministrenes habilitet," siger han.

Han understreger, at han ikke har belæg for at sige, at det har påvirket Thor Pedersens beslutninger.

Alligevel sammenligner han finansministerens medejerskab af Microsoft med en situation, hvor forsvarsministeren har aktier i våbenindustrien.

Spændende oplysninger

It-ordfører for Enhedslisten, Per Clausen, finder oplysningerne interessante.

"Vi skal være opmærksomme på, at vi har en regering, der består af nogle mennesker, som har nogle særlige økonomiske interesser, som ikke nødvendigvis er de interesser, som samfundet har brug for som helhed," siger han.

Det er især interessant at kigge nærmere på regeringens stribe af centrale indkøbsaftaler, mener Per Clausen.

Han sætter spørgsmålstegn ved, om der har været sammenfald mellem ministerens medarbejderskab af bestemte virksomheder og ordre-modtagerne af statens aftaler.

"Folk må jo selv vurdere, om det er personer med den slags interesser, der skal have den politiske magt i vores samfund. Det må være op til vælgerne," siger han.

DF har fuld tillid

Jørn Dohrmann, it-ordfører i Dansk Folkeparti, kalder den politiske kritik for misundelsespolitik.

Han ser overhovedet ingen problemer i, at finansministeren har Microsoft-aktier. Ministeren behøvede sådan set slet ikke have solgt dem i 2007, mener han.

"Jeg har fuld tillid til ministeren. Jeg nægter at tro, at aktier for omkring 100.000 vil påvirke ministeren beslutninger." siger han.

Han forklarer, at Thor Pedersens påvirkning af aktiekursen som dansk finansministeren er overordentlig minimal.

Finansminister Thor Pedersen ejede også aktier i IBM til en værdi af omkring 80.000 i 2005 og 2006.

Han har i løbet af i år solgt sine aktieposter i både Microsoft og IBM.

Thor Pedersen vil ikke kommentere sagen overfor Computerworld.

Computerworld ville gerne have spurgt finansministeren om, hvorvidt det efter hans opfattelse er i orden, at en topminister er medejer af en stor-leverandør til den danske stat. Vi ville desuden gerne have spurgt ham om, hvorfor han nu har solgt sine aktier i Microsoft og IBM.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S