Open source er for besværligt at bruge

Tema: Ulemperne ved produkter baseret på open source er, at de ofte er besværlige at bruge og ikke har alle de funktioner, som de proprietære konkurrenter er udstyret med.

På mange områder er open source kommet langt, men der udestår stadig en del arbejde, før de er helt på omgangshøjde med de proprietære programmer, der i mange tilfælde har flere funktioner og er lettere at bruge.

Det sidste er noget, som fortalerne for open source kender alt til.

I et interview med ComputerSweden siger den kendte open source-profil Eric S. Raymond:

"Ja, vi har problemer med brugervenligheden. Vi bliver bedre, men der er langt igen".

Ifølge Eric S. Raymond ligger en del af forklaringen i mange open source-udvikleres baggrund, som er Unix-verdenen, og den er ikke just kendt for brugervenlighed.

"En anden årsag er, at programmørerne har en tendens til at skrive for egne behov i stedet for kundernes. Før eller senere kommer der større brugervenlighed med i billedet, men det er svært at spå om hvornår," siger Eric S. Raymond.

Emnet blev også bragt på bane i foråret på brugerkonferencen Apachecon i Amsterdam.

En af hovedtalerne var Steven Pemberton, som er på linje med Eric S. Raymond. Han mener også at problemet ligger i den måde, open source-programmer udvikles.

"Enten må udviklerne lære at opfylde andres behov eller også skal de hyre nogen, som kan," siger Steven Pemberton, som til hverdag blandt andet er aktiv inden for standardiseringsorganet W3C.

Når de proprietære programmer, som oftest har flere funktioner, skyldes det, at open source-programmerne ikke har været på banen så længe. Men for mange har det ingen betydning, for de ekstra funktioner er nogle, de sagtens kan leve foruden.

Et andet område, hvor de proprietære programmer ofte har et forspring er på administrationssiden.

"Administrationsværktøjerne til open source er endnu ikke helt så komplette eller modne som til Windows-platformen. Og de kan slet ikke sammenlignes med dem, der findes til Unix, siger Andrew Butler, analytiker i Gartner.

Det kan give problemer, og det hjælper Unix-leverandørerne med at sprede budskabet om, at Unix som helhed er et mere robust og driftssikkert miljø end Linux.

At åbne programmer halter efter, kom også frem, da ComputerSweden talte med Novells markedschef for open source, Justin Steinman.

Han fortæller, at virksomheden blandt andet arbejder på indhente både Unix og VMware, men hidtil er det ikke lykkedes for Novell eller communitiet som helhed.

Samtidig kan fordelene ved open source også være en ulempe. Muligheden for at se på kildekoden er både en fordel og et problem ud fra et sikkerhedsperspektiv. På minussiden er eksempelvis muligheden for at sende mere effektiv spam-mail.

"Jeg kender en fyr i USA, som lavede en prøveudsendelse mod spam-filteret Spamassassin for at se, hvilke flag der blev hejst, og han justerede derefter mailen så den aktiverede så få som muligt", siger spameksperten Amar Andersson, der til daglig slår sine folder hos TeliaSonera.

Oversat af Birte Matsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job