Debitel og COOP glemmer mindsteprisen

Forbrugerombudsmanden løfter pegefingeren over for Debitel og COOP, som glemte at oplyse mindsteprisen i bindingsperioden for mobiltelefoner til en krone.

Forbrugerombudsmanden har indskærpet over for Debitel Danmark og COOP Danmark, at de skal oplyse om mindsteprisen i bindingsperioden ved salg af mobiltelefoner.

Mindsteprisen skal indeholder alle de faste omkostninger, der er forbundet med ejerskab af telefonen i den seks måneders bindingsperiode, der er forbundet med købet.

Den oplysning var udeladt, da der for nylig blev annonceret med mobiltelefoner til en krone i Faktas og Kvicklys tilbudsaviser.

Siden 1. april 2005 har det ellers været lovpligtigt at oplyse mindsteprisen i forbindelse med salg af mobiltelefoner og abonnementer med bindingsperiode.

Derfor har Forbrugerombudsmanden meddelt, at annoncerne var i strid med markedsføringslovens regler om vildledning og prisoplysninger, og har indskærpet reglerne over for virksomhederne.

”Virksomhederne har sagt, at der er sket en fejl i deres kontrol, og at de vil sørge for, at det ikke sker igen, så Forbrugerombudsmanden har besluttet at indskærpe over for dem, at de skal huske at oplyse om mindsteprisen,” siger Tina Pedersen, jurist hos Forbrugerombudsmanden.

Brud på reglerne kan medføre bøde, men i dette tilfælde har Forbrugerombudsmanden vurderet at det ikke var nødvendigt at politianmelde virksomhederne.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job