Folketinget åbner med talegenkendelse

Når Folketinget åbner i dag, tages et nyt danskudviklet talegenkendelsessystem i brug.

Få timer efter Statsminister Anders Fogh Rasmussen har holdt sin åbningstale, vil den ligge klar til publicering.

Det er danske Sirius IT, der i samarbejde med Prolog Development Center og Max Manus har udviklet en tale-til-tekst-løsning, der debuterer ved åbningen af Folketinget i dag.

Talerne fra Folketingets talerstol optages digitalt og 10 minutter efter en tale er afsluttet, starter processen med at omdanne talen til tekst og få den lagt ud på Folketingets hjemmeside.

Det vil ikke tage mere end to til tre timer fra en tale er talt, til den ligger klar til publicering.

Referent som mellemstation

En referent dikterer talen ud fra optagelsen og Edixi omsætter referentens tale til tekst. Det er nødvendigt med en referent som mellemstation, da systemet skal lære en stemme at kende, inden det fungerer optimalt.

"På sigt kan man forestille sig, at systemet omdanner en politikers tale direkte til tekst, men i første omgang er det referenterne, der anvender systemet" forklarer Michael Houghton-Larsen, administrerende direktør i Sirius IT.

Edixi-systemet har lært stemmerne fra 10 - 15 referenter i Folketinget at kende.

Ifølge Michael Houghton-Larsen starter systemet med en genkendelsesprocent på 94 procent og det vokser efterhånden til 97 - 100 procent.

"De primære fejlkilder er helt nye ord, som systemet ikke har hørt før, men generelt er det utroligt præcist," siger Michael Houghton-Larsen.

Selve omsætningen af tale til tekst sker ved hjælp af Phillips-systemet SpeechMagic, der er et generelt rammesystem, der kan tilpasses lokale sprog som dansk. Prolog Development Center har stået for tilpasningen af systemet til dansk.

Edixi er integreret med Folketingets dokumentsystemer og hjemmeside, hvor talerne udveksles i et XML-format.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Everllence

    Senior Developer Experience Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S