Man tjener intet på at øge it-sikkerhedsbudgettet

Firmaer med store budgetter til it-sikkerhed er ikke bedre sikret end firmaer, der bruger få kroner - men gør det med omtanke.

Computerworld News Service: It-chefer, der regner på, hvor meget de skal spendere på it-sikkerhed, kan sikkert finde en del nyttig information i oplysningerne fra analysefirmaet Gartner Group.

Analysehuset påpeger nemlig, at selvom antallet af angreb stiger, og der hele tiden afsløres nye svagheder, så kan 90 procent af alle sikkerhedsangreb mod virksomhederne afværges uden nye investeringer.

Det kræver dog, at virksomhederne omlægger deres sikkerhedsbudgetter, så de reducerer de beløb, der er afsat til at modstå masseangreb og istedet bruger flere penge på at sikre sig mod direkte angreb.

For meget brugt på firewalls

"En masse firmaer bruger for mange penge på firewalls, anti-virus software og anden pc-beskyttelse, som er beregnet til at modstå traditionelle masseangreb," siger John Pescatore fra Gartner Group.

Disse produkter er i de seneste år blevet standardvarer og kan erhverves for langt mindre beløb, end mange virksomheder betaler i dag, siger han.

"Meget af det handler om inerti. Virksomheder, der har benyttet en fast leverandør af sikkerhedssoftware til deres pc'er, bliver simpelthen ved med at købe produkterne uden at skele til, om der er kommet billigere produkter med tilsvarende funktioner," siger John Pescatore.

I følge ham betyder det, at virksomhederne bruger fem procent af deres it-budget på sikkerhed og tæt på 12 procent, hvis gendannelsesprogrammerne medregnes.

Gartner siger, at det er svært at konkludere, at et større sikkerhedsbudget også betyder større sikkerhed.

Virksomheder med et gennemtænkt sikkerhedskoncept bruger sjældent mere end fire procent af det total it-budget på sikkerhed, hedder det.

Planlægningen indenfor dette område er uhyre vigtig i en tid, hvor omkostningerne til at forhindre lækager stiger dramatisk.

Over de næste to år forventes udgifterne at stige med 20 procent per år.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S