WiMax godkendt som 3G-standard

WiMax opnåede en vigtig udmærkelse, da den internationale sammenslutning for telekommunikation (ITU) godkendte teknologien til betegnelsen 3G.

Computerworld News Service: Den tråløse netværksstandard WiMax er blevet markedsført intenst af Intel Corp. - nogle har kaldt deres lovprisninger for overvurderede.

Med ITU's afgørelse i Geneve, kan WiMax mænge sig med de mere udbredte trådløse teknologier, så som WCDMA (wideband Code division Multiple Access) og CDMA-2000.

Mange regeringer dikterer, hvilken teknologi der skal benyttes, når de tildeler frekvensområder. De vil typisk skele til ITU, der er en FN-organisation, når de stiller krav om standarder.

WiMax er nu blevet en af valgmulighederne, når det gælder krav til 3G, som ITU kalder IMT-2000.

Nye muligheder

"At få ITUs godkendelse er noget der tæller, og åbner for nye muligheder," siger Peter Jarich fra Current Analysis Inc.

"Europæiske udbydere kan meget vel tænkes at vælge WiMax, frem for de andre 3G-systemer, når de skal byde på licenser. En større udbredelse af WiMax i Europa vil øge produktionen og give lavere priser på verdensplan," siger Peter Jarich.

ITU-godkendelsen er en sejr for forkæmperne for teknologineutralitet, der ønsker flere valgmuligheder, når det gælder trådløs bredbåndsopkobling, siger Peter Jarich.

De fleste steder i verden er 3G domineret af WCDMA, der er næste trin efter GSM. Men ITU har også anerkendt CDMA-2000, der er 3G-opgraderingen fra CDMA.

ITU har også godkendt TD-SCDMA (Time Division-Synchronous Code-Division Multiple Access), der er udviklet i Kina, samt en række andre teknologier.

"At få WiMax godkendt som en IMT-2000 teknologi er en stor sejr for WiMax Forum," siger Ron Resnick, der er præsident for WiMax Forum, som certificerer WiMax-baserede produkter.

Enheder klar til certificering

Det, FN-organisationen godkendte, var OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing), som WiMax er bygget på. OFDMA er også i stand til at understøtte fremtidige teknologier, herunder LTE (Long-Term Evolution), der skal være næste trin i videreudviklingen af GSM.

LTE-opkoblingerne forventes klar til kommercielt brug i 2009 eller 2010.

WiMax, baseret på IEEE 802.16-standarden, er bygget til at kunne levere IP-datatrafik med mange megabits i sekundet over flere kilometers afstand.

WiMax Forum forventes at certificere mobile enheder næste år.

Sprint Nextel og Clearwire planlægger at lancere WiMax flere steder i USA. De begynder i slutningen af dette år, og kalder det den største lancering nogensinde.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision