BEC er desperat efter arbejdskraft

BEC er så desperat efter nye ansatte, at ansøgere selv kan få lov til at bestemme, hvad de vil give sig til. Selskabet mangler op til 200 medarbejdere.

Artikel top billede

Vækst gør, at BEC skal ansætte meget hurtigere end tidligere, lyder det fra marketingchef Tom Espensen.

Vil du helst arbejde projektorienteret, eller vil du tilkaldes præcis, når der er brug for netop din ekspertise? Vil du helst arbejde med HTML, javascript, Java, C# eller Cobol?

BEC - Bankernes EDB Central - kan bruge dig uanset hvad.

I hvert fald har selskabet lanceret en stor hvervekampagne for at skaffe nyt mandskab.

”Vi går ikke ud og siger, vi har dette konkrete job, men prøver at gå den anden vej. Fortæl hvem du er, hvad du vil. Så finder vi ud af noget,” siger Tom Espensen, informations- og marketingchef i BEC.

Han vil ikke afsløre, præcis hvor mange medarbejdere, selskabet mangler, men lægger ikke skjul på, at det er mange.

"Vi skulle nok finde noget at rive til alle, hvis vi kunne finde 200 kvalificerede medarbejdere,” siger Tom Espensen.

Hos BEC mærker man, ligesom andre i branchen, at it-medarbejdere ikke hænger på træerne.

Tom Espensen afviser imidlertid, at det er blevet et meget stort problem at finde egnede kandidater.

”Det er mest blevet sværere, fordi vi skal ansætte væsentlig hurtigere nu. For nogle år siden havde vi en mere almindelig personaleomsætning. Når nogen holdt op, så skulle der nogle nye ind, og så vækstede vi lidt. Nu er der meget stor vækst i den finansielle sektor, og der er meget store opgaver at løse, så nu skal det gå hurtigere,” siger Tom Espensen.

Tegneserier i stedet for bullshit

For at få fat i de mange nye medarbejdere har virksomheden iværksat, hvad Tom Espensen kalder en no bullshit-kampagne.

”Mange stillingsannoncer er fyldt med bullshit-ord om alt det,man skal kunne. Sådan en virksomhed er vi ikke, og det vil vi gerne vise,” fortæller Tom Espensen.

Det mente virksomheden bedst den kunne vise ved hjælp af en tegneserie.

Derfor er selskabets avisannoncer ledsaget af en række striber om livet i virksomheden. Der vil sågar blive udgivet et helt hæfte, der bliver husstandsomdelt i Roskilde-området, hvor virksomheden har til huse.

BEC har i dag omkring 730 ansatte. Når den er færdig med hvervekampagnen, regner den med at have mindst 900.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS