Partierne overser mulighederne i web 2.0

Folketingsvalg 2007: Hvis ikke politikerne tager sig sammen, vil andre overtage den politiske debat på nettet. Politikerne er for dårlige til at håndtere de nye web 2.0 teknologier, mener politisk ekspert.

Artikel top billede

Både Helle Thorning Schmidt, Anders Fogh Rasmussen og resten af hovedpersonerne i det danske folketingsvalg sprøjter videoer ud på internettet.

Og har du lyst kan du blive ven med den konservative kulturminister Brian Mikkelsen på MySpace, mens den tidligere socialdemokratiske partiboss Mogens Lykketoft er at finde på Facebook.

Og ikke nok med det. Medierne dækker politikernes indtog på internettet massivt i både fjernsynet, radio og aviserne.

Problemet er bare, at politikerne ikke er særligt gode til at håndtere de nye web 2.0 teknologier, mener eksperterne.

Og hvis ikke politikerne tager sig sammen, kan det ende med, at andre overtager den politiske debat på nettet, pointerer Niels Krause-Kjær, politisk kommentator og med en fortid som spindoktor for de konservative.

Muss wir auch haben

"Nok er det gået op for folketingskandidaterne, at so ein ding muss wir auch haben. Men de gør det bare ikke særligt godt," siger han.

Han medgiver, at både Anders Fogh Rasmussen og Helle Thorning Schmidt blogger.

"Men hvis det er dem selv, der skriver de blogs, så skjuler de meget godt," siger Niels Krause-Kjær. Meget af den stads minder meget om, at en partifunktionær har fået tjansen at blogge for partilederne, mener han.

Og fortsætter politikerne at tale ned på vælgerne på nettet i stedet for at tale med dem, så risikerer de at miste magten over den politiske debat på internettet.

"Hvis politikerne ikke er i stand til at levere en autencitet og oprigtighed på internettet, så vil andre gøre det. Og så mister de endnu mere kontrollen over debatten end ellers," siger Niels Krause-Kjær.

Farvel til kontrol

I forvejen skal statsministerkandidaterne acceptere, at de ikke længere har kontrollen over debatten på nettet, hvor alle kan give deres besyv med.

Og de gør det.

Men forsætter Helle Thorning Schmidt og Anders Fogh Rasmussen i den samme kedelige gænge, så kan det gå endnu værre, mener Niels Krause-Kjær.

"Nogen vil tage internettet fra dem, hvis de ikke selv evner det."

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos