Enhedslisten giver alle baghjul

Folketingsvalg 2007: På få dage er socialdemokraternes formand blevet overhalet indenom af sjov valgfilm fra Enhedslisten.

Artikel top billede

Med videoen "Hvorfor har vi ingen Zlatan?" giver Enhedslisten de øvrige partiers YouTube-valgfilm baghjul.

Filmen kombinerer den svenske fodboldstjernes mange mål med asylpolitikken, og er et eksempel på den virale markedsføring, der stortrives på nettet.

"Vi har ikke ret mange penge til vores kampagne, og denne video er et eksempel på, at man kan få spredt budskabet til mange på en sjov måde uden at bruge at hav af penge," siger Johanne Schmidt-Nielsen fra Enhedslisten.

Helle Thorning-Schmidt stod med filmen "Vi vælger velfærd" for den tidligere rekord på YouTube.

Filmkonkurrence

Og der er flere virale valgfilm i støbeskeen hos Enhedslisten. Partiet har nemlig udskrevet en konkurrence om den bedste video, animation eller slide-show.

"Sæt billeder, lyd eller ord på hvorfor vi skal have en ny regering - eller hvad der i det hele taget pisser dig af," lyder oplægget på partiets webside.

Præmien for bedste video er 2.000 kroner, og det er filminstruktøren Christian Braad Thomsen, der vælger vinderen.

"En af styrkerne ved at kommunikere på denne måde er, at der ikke behøver at stå et smart reklamebureau bag projektet. Faktisk bliver resultatet bedre, når helt almindelige mennesker bruger kreativiteten," siger Johanne Schmidt-Nielsen.

"Formålet med filmene er, at bidrage med sjove og positive debatindlæg," siger hun.

Venstre følger trop

Enhedslisten forsøg på at sprede budskabet via humor ser i dette tilfælde ud til at være mere populært blandt internetbrugerne end de traditionelle valgfilm, som de fleste partier disker op med på nettet. Og det er ikke en tilfældighed, mener en ekspert.

"De filmklip, der slår igennem, er sjove, anderledes eller tankevækkende, hvilket ikke er tilfældet for langt størstedelen af det materiale, partierne udsender i øjeblikket," har Jakob Linaa Jensen, adjunkt på Institut for Informations- og Medievidenskab, Aarhus Universitet, tidligere udtalt til Computerworld.

Også den modsatte side af det politiske spektrum forsøger at sprede budskaberne på en anderledes måde.

Venstres ungdomsorganisation er efter samme mønster i fuld gang med at føre valgkamp via YouTube. Organisationen har blandt andet udarbejdet videoer, der stiller politiske modstandere fra flere partier i et skævt lys.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse