Enhedslisten giver alle baghjul

Folketingsvalg 2007: På få dage er socialdemokraternes formand blevet overhalet indenom af sjov valgfilm fra Enhedslisten.

Artikel top billede

Med videoen "Hvorfor har vi ingen Zlatan?" giver Enhedslisten de øvrige partiers YouTube-valgfilm baghjul.

Filmen kombinerer den svenske fodboldstjernes mange mål med asylpolitikken, og er et eksempel på den virale markedsføring, der stortrives på nettet.

"Vi har ikke ret mange penge til vores kampagne, og denne video er et eksempel på, at man kan få spredt budskabet til mange på en sjov måde uden at bruge at hav af penge," siger Johanne Schmidt-Nielsen fra Enhedslisten.

Helle Thorning-Schmidt stod med filmen "Vi vælger velfærd" for den tidligere rekord på YouTube.

Filmkonkurrence

Og der er flere virale valgfilm i støbeskeen hos Enhedslisten. Partiet har nemlig udskrevet en konkurrence om den bedste video, animation eller slide-show.

"Sæt billeder, lyd eller ord på hvorfor vi skal have en ny regering - eller hvad der i det hele taget pisser dig af," lyder oplægget på partiets webside.

Præmien for bedste video er 2.000 kroner, og det er filminstruktøren Christian Braad Thomsen, der vælger vinderen.

"En af styrkerne ved at kommunikere på denne måde er, at der ikke behøver at stå et smart reklamebureau bag projektet. Faktisk bliver resultatet bedre, når helt almindelige mennesker bruger kreativiteten," siger Johanne Schmidt-Nielsen.

"Formålet med filmene er, at bidrage med sjove og positive debatindlæg," siger hun.

Venstre følger trop

Enhedslisten forsøg på at sprede budskabet via humor ser i dette tilfælde ud til at være mere populært blandt internetbrugerne end de traditionelle valgfilm, som de fleste partier disker op med på nettet. Og det er ikke en tilfældighed, mener en ekspert.

"De filmklip, der slår igennem, er sjove, anderledes eller tankevækkende, hvilket ikke er tilfældet for langt størstedelen af det materiale, partierne udsender i øjeblikket," har Jakob Linaa Jensen, adjunkt på Institut for Informations- og Medievidenskab, Aarhus Universitet, tidligere udtalt til Computerworld.

Også den modsatte side af det politiske spektrum forsøger at sprede budskaberne på en anderledes måde.

Venstres ungdomsorganisation er efter samme mønster i fuld gang med at føre valgkamp via YouTube. Organisationen har blandt andet udarbejdet videoer, der stiller politiske modstandere fra flere partier i et skævt lys.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sårbarhedsstyringsspecialist - bliv en nøglespiller i kampen mod cybertrusler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S