S angriber Lars Løkkes håndtering af sundheds-it

Syge Systemer: Lars Løkke (V) kritiseres skarpt af Socialdemokraterne, som mener, han har svigtet udviklingen af sundheds-it.

Artikel top billede

Sophie Hæstorp Andersen (S) kritiserer regeringens håndtering af sundheds-it området helt tilbage fra før ministermeldingen sidste år.

"Det gik jo fuldstændig i stå, efter Lars Løkke havde sagt, at vi skulle have central styring."

Den hårde kritik af indenrigs- og sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kommer fra modstanderen i den verserende valgkamp, Socialdemokraternes Sophie Hæstorp Andersen.

Hun kritiserer regeringens håndtering af sundheds-it området helt tilbage fra før ministermeldingen sidste år.

"Aftalen var, at amterne dengang skulle udvikle og betale løsninger, men det blev også aftalt, at Sundhedsstyrelsen skulle levere en opfølgning på nationale retningslinjer. Og det gjorde de jo ikke," forklarer Sophie Hæstorp.

Hun tilføjer, at hun ikke mener, at Sundhedsstyrelsen opfyldte sin del af aftalen.

Lige nu arbejder Sammenhængende Digital Sundhed i Danmark, som er den fælles sundheds-it organisation, på at lave en overordnet strategi for sundheds-it. Den bliver klar i løbet af de kommende måneder.

I mellemtiden er der stadig masser af problemer med systemer i det daglige arbejde i sundhedssektoren.

I de seneste dage har Computerworld beskrevet tidskrævende login procedurer på Gentofte Sygehus, store forsinkelser på lancering af elektroniske dødsattester og udsættelse af befolkningens adgang til e-journaler.

Nødvendig løsning

Det er den type problemer, som irriterer en anden, meget kritisk socialdemokrat, regionsrådsformand i Nordjylland, Orla Hav.

Han stiller også op til tirsdagens folketingsvalg. Han har fulgt udviklingen, som formand for regionernes sundhedsudvalg.

"Sundheds IT er en del af løsningen på de udfordringer vi står overfor med et sundhedsvæsen, der skal fungere med stigende behov for ydelser og knaphed på hænder," konstaterer han. Orla Hav er langt fra imponeret over indsatsen fra ministerens side.

"Regionerne og Danske Regioner har presset på for at få standarder, der kan understøtte udvikling i de enkelte regioner; men har jo måttet afvente ministeren," siger Orla Hav.

Han mener, at udviklingen er gået i stå efter ministeren i marts 2006 meldte ud at der skal etableres en fælles platform.

Regioerne har ansvaret

Den ansvarlige minister Lars Løkke Rasmussen har ikke meldt tilbage på gentagne henvendelser fra Computerworld.

Hans partifælle Preben Rudiengaard, som er sundhedsordfører og næstformand i Folketingets sundhedsudvalg, vil dog gerne kommentere kritikken.

"Det er gået lidt tungt med at rette op på det," erkender Preben Rudiengaard, som dog fuldstændig afviser, at indenrigs- og sundhedsministeren skal kritiseres.

Faktisk sender han kritikken direkte tilbage til Socialdemokraterne, som får denne besked:

"Lad nu være med at råbe op og give Lars Løkke skylden. Socialdemokraterne har selv haft amtsborgmestre, der har været med til at lave det her," siger Preben Rudiengaard med adresse til blandt andre Orla Hav.

Venstre-ordføreren er selv læge, og han fortæller, at han også har hørt fra kollegaerne i sundhedsvæsnet, at der spildes meget tid på at komme på systemerne.

Preben Rudiengaard mener, at det er et problem regionerne må løse. For mens Lars Løkke Rasmussen har taget mere ansvar for udviklingen, så har regionerne ikke gjort det samme.

"Man kan godt i en stille stund tro, at regionerne har sagt: Nu har Lars Løkke overtaget det her. Men regionerne har stadig et væsentligt ansvar for, at det her virker i den almindelige læges dagligdag."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S