A. P. Møller svarer

Flere kilder peger på, at salget af Mærsk Data til IBM var en af rødderne til it-problemerne hos Maersk Line. Men det er ikke A. P. Møllers opfattelse.

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

I forbindelsen med afdækningen af it-problemerne hos Maersk Line, har Computerworld flere gange opfordret en repræsentant fra A. P. Møller – Mærsk Gruppen til at medvirke med koncernens syn på hele sagen.

Det er endnu ikke blevet til et decideret mundtligt interview.

Men her svarer kommunikationsmedarbejder Rikke Fabian Jensen skriftligt på en række konkrete spørgsmål:

Flere kilder hævder, at problemer med medarbejderflugt hos IBM var med til at forsinke it-systemet – men A. P. Møller har i medierne frikendt leverandøren IBM for at have nogen skyld. Hvordan kan det være?

“Vi har ikke haft noget at udsætte på IBM.”

Ifølge en kilde stillede I meget voldsomme krav til systemet, som Mærsk Data og DMData havde svært ved at honorere. Hvad siger I til det?

“Vores globale forretning er kompleks, og derfor er kravene til systemerne naturligvis også komplekse. Dog ikke mere, end hvad der normalt ses i store, mangestrengede forretninger.”

A. P. Møller - Mærsk valgte at sælge Mærsk Data og DMData, samtidig med at de to selskaber var i færd med at udvikle det forretningskritiske system til Mærsk Sealand. Hvilke overvejelser havde I om denne proces?

“Det så vi som uafhængigt af hinanden.”

Arbejdet med udviklingen af systemet gik ikke godt, så der blev lavet en ny serviceaftale (ISA). Hvorfor var det nødvendigt?

“De to forhold var uafhængige af hinanden. ISA-aftalen dækker driften af systemer, ikke udvikling. I øvrigt dækker ISA samtlige de systemer, IBM kører for os.”

Hvorfor ventede I indtil offentliggørelsen af halvårsregnskabet i august med at fortælle, at store dele af det nye it-system først blev implementeret i juli i år?

“Vi har løbende oplyst, at vi var i færd med at udrulleit-systemer. Det var altså en proces, der var i gang, og som blev afsluttet i juli i sommer.”

Hvad har vanskelighederne med it-systemet kostet koncernen?

“Det ønsker vi ikke at oplyse.”

Tilbage til artikel-oversigten: It-arven hos A.P Møller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension